Прилепското обвинителство отвора предмет за оштетената електрична табла до модуларната болница

Модуларна ковид-болница / Фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Основното обвинителство во Прилеп почна со предистражни дејствија за случајот со физички оштетената електрична табла пред прилепската модуларна болница.

Како што информира основниот јавен обвинител Маријана Илиеска, обвинителството реагира по допрен глас, по пишувањето за случајот во медиумите. Ќе издаде наредба и до полицијата.

– Обвинителството ќе отвори предмет. Почнавме предистражни дејствија за да се открие дали има елементи на кривично дело што се гони по службена должност. Ќе се пушти и наредба до полицијата во насока на расветлување на случајот. Се надевам дека и во текот на денот ќе стигне материјал што ќе го испрати полицијата, вели Илиеска.

Според Сања Стаматова, портпарол на СВБР Битола полицијата работи на расфетлувањето на случајот, а до овој момент нема нови детали.

Сѐ уште не се знае кога, кој и како физички ја оштететил таблата што ја напојува со струја модуларната болница. Болничкото обезбедување во саботата попладнето, по силниот ветар, забележало дека вратничката со хебла е отворана. Полицијата ги зела и снимките од безбедносните камери.

Според информациите од прилепската општа болница со проширена надлежност, модуларната болница функционира без проблеми. Сега се хоспитализирани 14 ковид-пациенти, тројца се пуштени на домашно лекување. Дванаесет се на кислородна поддршка, а двајца се во потешка здравствена состојба.

Болницата ги поминала и вонредните инспекциски контроли и не се најдени проблеми со противпожарните апарати, со уредите и со инсталацијата.

Извор: МИА

Ветерот разоткри саботажа во прилепската модуларна болница: Со хебла обиено струјното сандаче

Видео на денот