8 C
Скопје

Прилепскиот суд првпат изрече доживотен затвор

Прилепскиот основен суд изрече доживотна казна затвор за Н.П. (52), кој во јануари лани уби двајца, а тешко рани едно лице во семејна трагедија која го потресе Прилеп.

Пресудата е за 4 кривични дела: едно за убиство, две за обид за убиство и за семејно насилство. Со психијатриско вештачење, судот утврдил дека Н.П. бил пресметлив кога ги извршувал тешките кривични дела. Ова е прва доживотна казна затвор што ја изрекува прилепскиот суд.

Семејната трагедија се случи на 11 јануари лани, кога Н.П. во семејната куќа на семејството на поранешната сопруга ги убил неа и нејзината мајка, а тешко го повредил братот на поранешната сопруга. Трагедијата се случила пред очите на 10-годишниот син.

Прочитајте и...  Филипче во посета на „Торлак" во Белград, вчера стигнаа 10 000 дози од „Фајзер"

Поврзани вести

ВИДЕО I Русија ја активира северната флота: Целта е да се заземат стратешките точки на Арктикот по секоја цена

Слободен печат

Повторно се тресеше Хрватска: Земјотрес е забележан и во Словенија

Слободен печат

ВИДЕО I Заврши судењето за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд: Војска и хеликоптери низ улиците на САД, Дерек Шовин е виновен

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: 12-годишно девојче oд Велес, брутално нападнато од својата врсничка додека останатите гледаат и снимаат со телефон

Слободен печат

Кинеската вакцина е 93 отсто ефикасна во спречување на хоспитализација: Не е забележам ниту еден смртен случај

Слободен печат

Вработен во казино играл со пари што ги извадил од апарати, „се покрил“ со 5.000 службени евра

Слободен печат

Остави Коментар