Приказна за еден остров (ГАЛЕРИЈА)

Зад седум гори и седум мориња, зад седум планини и седум долини се наоѓа еден навистина прекрасен остров. И на островот езеро. И на езерото остров. И во езерото остров. И на крајот од езерото повторно едно мало островче кое претставува изгаснат кратер на вулкан. Потсетува на вистински почеток на некоја бајка, зарем не?

Имено, на јужниот дел на островот Лузон, кој припаѓа на Филипините, се наоѓа овој можеби единствен случај. На островот Лузон има езеро, наречено Тал, во кое се наоѓа и вулканскиот остров со истото име. А во рамките на овој остров може да се види уште едно мало езеро во кое повторно се наоѓа мала вулканска точка.

Прочитајте и...  13 филмови кои секоја жена мора да ги погледне пред 40-та (ВИДЕО)

Можеме да се согласиме дека ова е една исклучително ретка и многу интересна убавина, која сведочи за тоа колку нашата планета сè уште не е истражена и дека уште многу поубави, а понекогаш можеби и вака очигледни работи чекаат да бидат препознаени и откриени, и се можеби токму во ваша близина.

Прочитај повеќе

Ставена на аукција слика од Ботичели која се проценува на 80 милиони долари: Постојат само 12 портрети направени од овој сликар! (ФОТО)

Слободен Печат

Фотограф ги претвара трудниците во принцези од Дизни! (ФОТО)

Слободен Печат

Последните три цифри од вашиот телефонски број откриваат што ви недостасува во животот!

Слободен Печат

Интервју со Александар Ношпал, костимограф и моден дизајнер: Балетскиот костим е врв во креирањето облека 

Јасмина Кантарџиева Димков

Виц на денот: Папагал

Слободен печат

Нов урнебесен тренд на интернет: Луѓето ги глумат своите партнери (ВИДЕО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пиел по 50 кафиња на ден: Најчудните навики на познатите писатели!

Слободен Печат

Сицилија дава по 3.000 евра за младенците што ќе се венчаат на островот

Слободен печат

Виц на денот: Фрижидер

Слободен печат

Децата во Кина не знаат што се табла и креда: Погледнете ја напредната технологија во училиштата! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Изгубил на изборите, а бил единствен кандидат: Најневообичаената трка за градоначалник во Италија!

Слободен Печат

Дваесет цитати на Лав Николаевич Толстој: Најголемиот романсиер на светската литература!

Слободен Печат