Пријателски натпревари: Вардар поразен во Ѓорче, Шкупи победи во Синѓелиќ против Локомотива

Фото: ФК Македонија Ѓорче Петров

Додека во тек е репрезентативната пауза, денес во македонскиот фудбал се одиграа неколку пријателски средби.

Македонија Ѓорче Петров на домашен терен го совлада Вардар со 2:0. Головите за „лавовите“ ги постигнаа Лемос и Алексовски.

Актуелниот шампион Шкупи, исто така играше со второлигаш и тоа со Локомотива Пехчево, натпревар кој се играше на теренот на Фортуна во Синѓелиќ. Ѓорѓиев и Несими ги постигнаа головите за прволигашот.

Овој пријателски натпревар беше и прв на клупата за новиот стратег на чаирчани, Џихан Арслан кој пред неколку дена го наследи Гоце Седлоски.

На останатите средби, Тиквеш ремизираше со Детоните 1:1 во Кавадарци, додека Беласица со 1:0 ја совлада Брегалница.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот