„Пријателите“ на Русија – Кина, Турција и Емиратите, се приклучија кон западните санкции за руските банки

Руска банка / Фото; EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV

Потпретседателот на руската банkа Росбанк, Александар Рахманин, денеска изјави дека земји кои Русија ги смета за „пријателски“, наспроти очекувањата, целосно се приклучиле кон западните санкции против руските банки.

Банките од Кина, Турција, Обединетите Арапски Емирати, па дури и постсоветските републики, вклучувајќи ги Казахстан, Узбекистан, Киргистан и Туркменистан, одбиваат да работат со руските кредитни институции кои се под западни санкции.

„Очекувањата дека редот на оние кои сакаат да ѝ помогнат на Русија ќе се наредат во Кина се покажаа залудни: најголемите „држави“ – Банката на Кина, ИЦБЦ, Кинеската банка за изградба – одбиваат да прифатат плаќања од банките од Руската Федерација кои потпаднаа по санкциите“, рече Рахманин.

Исто така, не е секогаш можно да се заобиколат ограничувањата преку тргување во јуани.

„Целата (кинеска) платежна инфраструктура е насочена кон СВИФТ. И ако руската банка е исклучена од СВИФТ поради санкционирани или несанкционирани причини, тогаш, соодветно, таа престанува да има пристап до прекугранични плаќања“, рече рускиот директор.

Повеќе од 20 руски банки се ставени под санкции од ЕУ и САД, а девет од нив, вклучувајќи ги Сбербанк, ВТБ, БЕБ, Откритие и Роселхозбанк, беа исклучени од СВИФТ.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот