ПОРАДИ ОВАА СЛИКА МУ Е УКИНАТ АЗИЛОТ НА АСАНЖ: Претседателот на Еквадор фатен во незгодна ситуација

Како што пренесуваат многубројни западни медиуми, претседателот на Еквадор Ленин Морено, го укинал азилот на Асанж откако во јавноста се појавија повеќе од 200 негови приватни пораки и фотографии како со сопругата ужива во луксузен одмор во Европа и консумира јастог во хотелски кревет.

Тие фотографии предизвикаа голем револт во јавноста во Еквадор, во моменти кога шефот на државата воведе мерки на штедење во земјата. Морено го обвини Асанж дека стои зад објавувањето на овие фотографии, но основачот на Викиликс го демантираше тоа.

Претседателот на Еквадор ужива во раскош во хотелска соба

Поради тоа Морено го обвини и Асанж за шпионирање, односно дека му го хакирал приватниот телефон.

На Асанж му се заканува да биде испорачан во Шведска, каде се гони за сексуално злоставување, како и САД, каде го бараат поради објавување на стотици доверливи документи.

Прочитајте и...  Демократски сојуз: Само со железна дисциплина можеме да се заштитиме себеси и останатите

Во Америка тој е обвинет за предавство и загрозување на националната безбеднот, поради што би можел да биде осуден и на смртна казна или доживотна робија.

Погледнете го неговото апсење. 

Прочитај повеќе

За време на нередите во САД уапсени над 7.200 луѓе

Слободен печат

Усвоен Протоколот за превентивни мерки за сите работни места

Слободен печат

Спасовски: Неработење и саботирање од министерот за внатрешни работи е причина за зголемениот број на заразени

Слободен печат

Словенија поради мигрантите распореди 1.000 полицајци на границата со Хрватска

Слободен печат

Дом за стари лица „Руски”: Ниту една од трите позитивни вработени немала никаков контакт со штитениците во домот

Слободен печат

Хаос во САД: Повредени пет полицајци, нападната полициска станица, нереди насекаде (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Полицијата „ги чешла“ угостителските објекти во Охрид, Струга, Дебар и Кичево 

Слободен печат

Русковска: Не бев на завршните зборови затоа што имам еден куп заостаната работа како шеф

Слободен печат

ГПЦ донираше специјална опрема за грчката војска на границата со Турција кај Еврос

МИА Агенција

Јанева: Грубо сум изманипулирана од Камчев и неговата сопруга

Слободен печат

Бајден: Трамп ја користи американската војска против Американците

Слободен печат

Костадинов: Може да се случи да немаме избори ни во редовниот термин во декември

Слободен печат