Претставници на Националното здружение за МС одржаа состанок со министерот Филипче

Претставници на Националното здружение за помош и поддршка на лица со мултипла склероза денеска одржаа состанок со министерот за здравство Венко Филипче на кој разговараа за актуелните потреби и грижата за пациентите со мултипла склероза (МС) кај нас, информираат од Здружението.

Националното здружение му се заблагодари на министерот и неговиот тим за континуираната грижа за пациентите со мултипла склероза, како и унапредувањето на квалитетот на живот, и му врачи благодарница, пред сè поради зголемување на достапноста на лекови за мултипла склероза.

Како што соопшти Здружението, според податоците од ЈЗУ Универзитетската клиника за неврологија, Скопје во октомври 2017 година имало 362 пациенти на терапија, додека денес се вкупно 516 пациенти, а тоа е раст на бројот на пациенти на третман за 42 отсто.

Прочитајте и...  Обама со осуда на насилството во САД и пофалба за ненасилните демонстранти

Од Здружението го информирале министерот за идните активности, „Национални денови за МС”, и го поканиле да земе активно учество.

Министерот, наведуваат од Здружението, изразил подготвеност да им помогне во унапредување на квалитетот на живот на пациентите со МС и нивните семејства.

– Ова го сметаме како позитивен сигнал дека пациентите се секогаш во фокусот на заложбите на Министерството и дека во иднина ќе се решат дел од нашите проблеми и потреби, се наведува во соопштението.

Прочитај повеќе

Јанева: Грубо сум изманипулирана од Камчев и неговата сопруга

Слободен печат

Бајден: Трамп ја користи американската војска против Американците

Слободен печат

Костадинов: Може да се случи да немаме избори ни во редовниот термин во декември

Слободен печат

Бочварски: Сите текстилни работнички кои се тестирани задолжително треба да останат дома

Слободен печат

Трамп го обвини Куомо за грабежите: Њујорк го искинаа на парчиња

Слободен печат

Велика Британија ја повика Кина да го повлече предлог законот за безбедност во Хонгконг

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Подготовки за избори: Партиите на терен, ќе се гласа на отворено

Коронавирусот го скрати животниот век во Белгија за пет месеци

МИА Агенција

Мас: Протестите во САД се разбирливи и повеќе од легитимни

МИА Агенција

Имаме капацитет да се справиме и со овој бран на болеста, смета Филипче

Слободен печат

Борис Џонсон вознемирен од насилствата во САД

Слободен печат

До четврток ќе се донесе одлука за евентуално враќање на рестриктивните мерки

Слободен печат