Претставени медалите за ОИ во Токио

Медалите се дизајнирани така да изгледаат како да станува збор за обликуван камен, а организаторите тврдат дека ова се првите медали во историјата на Олимписките игри кои се направени од одржливи материјали.

Околу 32 килограми злато беше извадено од 6.2 милиони мобилни телефони кои во последните две години ги донираа Јапонците, а се собра уште и 3.5 тони сребро и 2.2 тони бронза. Од сиот материјал ќе бидат направени 5.000 медали за најдобрите на Олимписките и на Параолимписките игри.

На предната страна од медалите е традиционалниот дизајн на божицата на победата, Ника кој од 1972 година и Игрите во Минхен е традиционален дизајн на сите олимписки медали. На задната страна, организаторите на Игрите во Токио се одлучија нивниот дизајн да ја симболизира „разноврсноста“ и да го претстави светот во кој се оддава почит на луѓето кои се натпреваруваат во спортот.

Прочитајте и...  ХОРОР ВО АВСТРАЛИЈА: Поранешен рагбист ги запалил сопругата и трите деца па се самоубил

Олимписките игри во Токио ќе се одржат од 24 јули до 9 август идната година.

Прочитај повеќе

Ѕвездите на ПСЖ го навлекоа бесот на јавноста: Пијани и полуголи само еден ден по поразот од Борусија (ВИДЕО)

Слободен печат

Казната на Сити може да го врати Пеп Гвардиола во Барселона

Слободен печат

Идеалниот тенисер според Надал: Бекендот на Ѓоковиќ, форхендот на Федерер… (ВИДЕО)

Слободен печат

Стерлинг го запали алармот во Мадрид: Се сликаше во дрес на Реал

Слободен печат

Парите го вртат светот: Лигата на шампионите со повеќе натпревари во иднина

Слободен печат

Проблеми за Ливерпул, без Хендерсон на реваншот со Атлетико!?

Слободен печат

Остави Коментар

три × 5 =

Прочитај повеќе

Ѓоковиќ расположен пред Дубаи, Иванишевиќ подготвува „одмазда“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Роналдо в сабота ќе го игра 1.000 натпревар во кариерата! (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Македонија со 10 натпреварувачи на „Мавровскиот меморијал“

Слободен печат

Арсенал нема пораз во 2020, а најголемото изненадување доаѓа од Италија

Слободен печат

Млад навивач на Јунајтед му пиша на Клоп да престане да победува! (ФОТО)

Слободен печат

Комедија на мечот Хетафе – Ајакс! (ВИДЕО)

Слободен печат