Претседателски избори на Мадагаскар бојкотирани од опозицијата

Избори во Мадагаскар / Фото EPA-EFE/HENITSOA RAFALIA

На Мадагаскар се одржуваат претседателски избори и покрај бојкотот на опозицијата по неколкунеделните протести. Во текот на ноќта во главниот град беше прогласен полициски час за да се спречат какви било проблеми.

Политичките тензии се високи, а опозицијата порача дека актуелниот претседател Андри Рајоелина треба да биде дисквалификуван. Имаше шест недели демонстрации, во кои приврзаниците на опозицијата се судрија со полицијата.

Анџело Равелонариво, полициски префект во главниот град Антананариво, рече дека полицискиот час е воведен по „разни акти на саботажа“, вклучително и „запалување на избирачко место“.

Опозициските лидери се пожалија на „институционален удар“ во корист на Рајоелина, велејќи дека тој треба да биде дисквалификуван затоа што добил француско државјанство во 2014 година.

Сепак, забележани се луѓе како се редат на избирачките места во областите што го поддржуваат него и неговата партија. Избирачките места во областите на опозицијата беа главно празни, со слабо присуство на безбедност низ Антананариво. Ова доаѓа откако 10 од 12 кандидати на опозицијата ја искажаа својата загриженост за кредибилитетот на изборите и ги повикаа гласачите да ги бојкотираат.

Мадагаскар протести / Фото EPA-EFE/HENITSOA RAFALIA

Роланд Рацирака, еден од кандидатите кои протестираат, ги опиша изборите за новинската агенција АФП како „измама“ и „шега на Мадагаскар“. Рајоелина, кој се кандидира за трет мандат, ги предупреди противниците дека спречувањето на граѓаните да гласаат е незаконско. Нему му се придружи неговото семејство додека гласаше во северната населба Атмобе во Антананариво.

„Неколку луѓе се обидоа да ги спречат граѓаните да го изразат својот избор. Тие имаат право да не учествуваат, но населението има право и должност да гласа“, рече Рајоелина.

Рија Ралијаона, 26-годишна работничка, рече дека очекува кој и да победи да ја намали невработеноста и да создаде работни места за младите луѓе. Според Светската банка, Мадагаскар е една од најсиромашните земји во светот, со 75% од луѓето кои живеат под прагот на сиромаштија во 2022 година. Земјата има резерви на кобалт, злато, никел, ураниум и други минерали. Сепак, со децении се бореше со слабиот раст и постојаната сиромаштија.

Значи, кој и да ја преземе власта, ќе се очекува да се справи со широко распространетата сиромаштија, меѓу другите предизвици. Со население од околу 30 милиони, само 11 милиони луѓе се регистрирани да гласаат во Мадагаскар.

Избори на Мадагаскар / Фото EPA-EFE/HENITSOA RAFALIA

Рајоелина, кој официјално поднесе оставка во септември за да се кандидира за реизбор, ги негираше критиките од опозициските лидери и изрази уверување дека ќе победи. Според АФП, неговата влада тврди дека протестите се мотивирани од „желбата да се собори власта“ и да се „саботира изборниот процес“. Таа, исто така, ја обвини опозицијата за „загрозување на стабилноста на земјата“.

Првично претседателот на Сенатот требал да ја преземе функцијата од Рајоелина, но одбил. Ова ја препушти одлуката на „колегијална влада“ на чело со премиерот, која се смета за сојузник на Рајоелина.

И покрај тоа што Уставниот суд го прифати ова, многумина се лути поради кандидатурата на Рајоелина поради неговата двојна националност. По преземањето на власта во 2009 година, Рајоелина стана најмладиот шеф на државата во Африка. Тој не учествуваше на изборите во 2013 година, но повторно беше изгласан на власт во 2018 година.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот