1 C
Скопје

Претседателот Радев бара одложување на изборите во Бугарија

Бугарскиот претседател, Румен Радев, сака да ги одложи парламентарните избори во земјата, што беа планирани за 28 март, и побара промена на постапката за гласање.

По повод измените во постапката за гласање, Радев на консултации ги повика претставниците на партијата „Волја”. Претседателот на оваа партија, Веселин Марешки, смета дека ваквите консултации не се прават на два месеца пред изборите

-Ми се чини многу чудно што консултациите се одвиваат сега, а не беа пред шест месеци, изјави тој за ТВ Нова.

Политичарот, исто така, смета дека претседателот на државата нема надлежност да се справува со промени во изборниот процес, туку тој треба само да ги распише изборите.

-Претседателот Радев сакаше избори на 28 март, а сега тој бара подоцнежен датум. Прашањето е: кој го притиска?, праша Марешки.

Прочитајте и...  Груби: Една третина од рамковните административци од утре на работа

Радев во декември ги распиша изборите за крајот на март, но на почетокот на јануари, поради големиот број смртни случаи од Ковид-19, нареди да се одложат изборите како мерка против ширење на вирусот.

Поврзани вести

Џенет Јелен е прва жена секретар за финансии на САД

Слободен печат

Србите кои се вакцинирани, од 1 мај ќе можат непречено да влезат во Грција

Слободен печат

ЈП „Македонија пат“: Укината забраната за тешки товарни возила на „Стража“ и на патот Гостивар – Маврово

Слободен печат

Систем на ЕУ трипати ја предупредил АХВ за увоз на небезбеден сусам од Индија во Македонија

Слободен печат

Истрага за можна корупција во Гласот на Америка

Слободен печат

ВИДЕО: Милошоски недостапен за изјава во врска со тврдењето дека пратеник силувал жена

Остави Коментар