Претседателот на Европскиот комитет на регионите Ламбертс во посета на Скопје

Претседателот на Европскиот комитет на регионите, Карл-Хајнц Ламбертс, од денеска е во работна посета на Македонија.

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи е домаќин на Ламбертс, кој ќе има средби и со претседателот на државата Стево Пендаровски и претседателот на Собранието Талат Џафери, а ќе оствари одделни средби и со министрите за надворешни работи и локална самоуправа, Никола Димитров и Горан Милевски.

Во агендата на Ламбрет предвидена е и заедничката средба со Петре Шилегов, претседател на Заедницата на единиците на локални самоуправи и градоначалник на Град Скопје и Благој Бочварски копретседавач на Делегацијата на Република Северна Македонија во работата на Заедничкиот консултативен комитет.

На средбата со вицепремиерот Османи, како што соопшти неговиот Кабинет, ќе се разговара за можностите за унапредување на соработката која се одвива преку Заедничкиот консултативен комитет меѓу Република Северна Македонија и Комитетот на региони на Европската унија, како дел од напорите на земјата за усогласување со европските правила, стандарди и вредности на сите нивоа. Покрај актуелностите поврзани со европските интеграции, ќе бидат отворени и темите за развојот на локалните власти, децентрализацијата, соработка помеѓу централната власт и локалната самоуправа, како и размена на добри практики меѓу европските региони и градовите.

Прочитајте и...  Демант од романското Министерство за здравство: Нема потврден случај на коронавирус

Прочитај повеќе

Патничка од Милано се тестира на Инфективна клиника за коронавирус, резултати за 4 часа

Слободен печат

Коронавирусот удри по најбогатите: Најголемите бизнисмени за само еден ден загубија 120 милијарди евра

Слободен печат

Примирјето во Авганистан и понатаму се почитува, можен историски договор со талибанците

Слободен печат

Листата секојдневно се зголемува: Ова се државите во кои е потврден коронавирусот

Слободен печат

Не е некултурен, само внимателен: Нетанјаху повеќе не се ракува со поддржувачите

Слободен печат

Барние: Преговорите со Лондон почнуваат на втори март

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Косово: Ниту денешните сомнителни случаи не се заразени со коронавирус

Слободен печат

Трамп не сакаше да одговори што мисли за контроверзниот закон на Моди

Слободен печат

Демократските кандидати за претседател на САД на нова дебата во Јужна Каролина

Слободен печат

Сè што треба да знаете за купување и ракување со плински боци во домаќинство

Заврши психијатриското вештачење на Малчанскиот бербер: „Мирен е и во затворот не прави никакви проблеми“

Слободен печат

„Блиц“: Советот на Европа го дематираше Ѓукановиќ за Законот за вероисповед

Слободен печат