Претседателот на Демократската партија на Србите: Меѓународната заедница е соучесник во теророт на Курти

Иван Стоиљковиќ, Фото: Фејсбук

Угнетувањето на Србите продолжува, насилството ескалира, т.н. меѓународна глуми лудост и е соучесник во нечесните постапки предизвикани од тероризирањето на Србите од страна на Курти, напиша на својот фејсбук-профил Иван Стоилковиќ, македонски пратеник и претседател на Демократската партија на Србите во Македонија, за последните настани во Косово.

„Вечна слава, слава на српскиот народ кој и покрај невидениот терор преживува во српската колевка и не ги остава своите вековни огништа пред дивите ѕверови на Курти и на меѓународните ѕверови. Слава на Србите од Косово и Метохија кои ги дадоа своите животи во одбрана на своите домови и родната земја од зголеменото угнетување и тиранија од страна на властите на шиптарскиот окупаторски режим. Почивај во мир и ти, албански полицаецу. Се чини дека т.н. меѓународна заедница намерно ги заборава минатите пукања врз Србите на Косово и Метохија или се преправа дека е лажна, па дури ни политички не ја санкционира злоупотребата на нашиот народ во Косово и во Босна и Херцеговина. Нека им бидат доволни неодамнешните настани како предупредување дека секој истрел кон КиМ е истрел за мир и не успеаја да ги осудат многуте досегашни престрелки или барем да покажат дека се згрозени. Но, јасно е дека нивната цел е да ги протераат Србите и дека нивната главна приказна е мир без Србите. Притоа забораваат дека ниту една окупација не трае вечно, па нема ниту оваа“, напиша Стоилковиќ.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот