Претераното купување преку интернет е ментално нарушување, тврдат експертите

Иако зависноста од купување е одамна призната, таа денес има прилично поинакво значење и обем.

Сега, ваквата зависност погодува едно од дваесет лица, пишува „Дејли мејл“. Последните истражувања покажуваат дека уживањето во трошење пари преку интернет може да доведе до непотребно трупање на предмети, влегување во долгови, како и губење на самоконтролата и чести расправии со најблиските.

Навистина е време прекумерното купување на интернет да се препознае како закана по менталното здравје и ментално нарушување, односно луѓето да се едуцираат за сите негативни аспекти“, смета докторката Астрид Милер.

Во истражување кое таа го спровела со нејзиниот тим, учествувале 122 лица при што се дошло до заклучок дека зависниците од купување преку интернет почесто страдаат од депресија и анксиозност.

Прочитајте и...  Најчести грешки кои се прават при подготвување лук. Ги правите и вие?

Резултатите од ова истражување се објавени во списанието „Сеопфатна психологија“, а експертите се надеваат дека нивната работа ќе инспирира и други да ја истражуваат оваа појава.

Тие исто така имаат објаснување зошто овој феномен се јавува сè почесто.

„Импулсивното купување се должи на надворешните фактори како што се онлајн распродажби или убави реклами“, објаснува финансиската советничка, Кери Ратл.

Покрај тоа, луѓето се привлечени и од зголемениот број на платформи за онлајн продажба, сè попристапните апликации за купување, како и испораката на производите до врата.

Поради сето ова, велат експертите, расте бројот на млади луѓе кои стануваат зависници.

Прочитај повеќе

Куче или мачка? Ниту стручњаците не се сигурни за неговата раса! (ФОТО)

Слободен Печат

Пред шест месеци го добија второто дете, а сега му ставаат крај на бракот – Се разведуваат Шехерезад и Сулејман?

Слободен печат

Омилениот Мистер Бин ќе ја игра најомразената историска личност во хит-серијата „Peaky Blinders“

Слободен Печат

„Мојата сопруга е колекционер на бебиња“ – Алек Болдвин „се откажува“ од намерата да има женски деца

Слободен печат

Испробајте ја оваа техника за дишење која ќе ви помогне полесно да заспиете!

Слободен Печат

Загрижувачки фотографии од славната водителка: Поради болеста зглобовите и позелениле (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Јубилејни 50 години – „Златно славејче“ ќе се одржи под ведро небо

Слободен печат

Не е сеедно кога сте ја започнале врската: Секоја љубов има свој хороскопски знак и еве што тој крие!

Слободен Печат

Конечно добри вести од британското кралско семејство – Ново кралско бебе пристигнува во 2021 година! (ФОТО)

Слободен печат

Принцезата Шарлин ги засени холивудските ѕвезди на црвениот тепих: Гламурозниот настан во Монако ги воодушеви љубителите на модата! (ФОТО)

Слободен Печат

Пристигна трејлерот за најстрашната серија на Нетфликс (ВИДЕО)

Слободен печат

Деми Ловато ја раскина веридбата после само 2 месеци: Тоа беше многу тешка одлука!

Слободен Печат