Пресуди за четворица кумановци за непочитување на здравствените препораки

Основниот суд во Куманово донесе четири пресуди против четворица кумановци кои не постапувале согласно здравствени прописи за време на епидемија. Двајца од нив се казнети со по 123 илјади денари, а другите двајца со казни по 184.500 илјади денари.

По влез во државава враќајќи се од високоризична земја потпишал изјава дека ќе остане во задолжителна изолација но не си достојал на зборот. Жител на Куманово сега се соочува со пресуда за парична казна изречена за непочитување на мерките за спречување на ширењето на корона вирусот во земјава.

Службени лица од СВР Куманово по проверка во неговиот дом на 20 март востановиле дека тој не се придржува до мерката самоизолација со што на ризик го изложил здравјето на жителите на оваа населена област.

Друго лице во исти околности постапило спротивно на Одлуката на Владата и на 18 март било востановено дека не е во својот дом. Потоа било затекнато во својот угостителски објект како служи гостин.

Прочитајте и...  Кристина Аранудова: Парите не значат многу ако си несреќен, сам и болен (ФОТО)

Останатите две лица не ја почитувале забраната за движење во ноќните часови.

Основниот суд во Куманово донесе четири пресуди против четворица кумановци кои не постапувале согласно здравствени прописи за време на епидемија. Двајца од нив се казнети со по 123 илјади денари, а другите двајца со казни по 184.500 илјади денари.

 

Прочитај повеќе

Влада: Секое отпуштање од работа не значи дека е поврзано со корона кризата

Слободен печат

Бруно Ле Мер: Неуспехот на Еврогрупата со кризата на коронавирусот ќе биде „незамислив”

Лицата на кои им е лошо можат без никаква дозвола да се упатат во болница

Слободен печат

Во Грција контрола на сите возила на автопатите и патарините, 300 евра казна за прекршувачите

МИА Агенција

Електронски извадете дозвола за движење за време на полицискиот час

Слободен печат

СЕ бара владите да ги почитуваат човековите права, демократијата и владеењето на правото

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Слободен печат во Свети Николе: Во градот без коронавирус животот тече нормално, но под маски

Американски разузнавачи уште во ноември предупредиле за опасна болест во Вухан

МИА Агенција

Од 9 часот наутро до 13 часот автобусите на ЈСП нема да сообраќаат

Слободен печат

Папата Франциск ги осуди луѓето кои се обидуваат да заработат на кризата со коронавирусот

Прочитајте кој има право за издавање на дозволи за движење за време на полицискиот час

Слободен печат

Амбасадорите при влез во држвава ќе се спроведуваат во задолжителна контролирана самоизолација

Слободен печат