Препознајте ги симптомите на дијабетес кај децата

Имунолошкиот систем го штити човекот од вируси и бактерии. Но, некои поединци имаат имунолошки систем кој не функционира најдобро, како во случајот на дијабетес кај децата и ги напаѓа клетките од панкреасот кои произведуваат инсулин. Заради тоа во телото се создава малку или нималку инсулин.

Инсулинот е хормон кој произведува посебни клетки во панкреасот кои се стимулирани со шеќерот во крвта, јаглехидратите и скробот. Откако варењето завршува, шеќерот или гликозата влегува во организмот за да ги нахрани клетките. Без инсулин клетките гладуваат, а шеќерот кој останува во крвотокот може да ги уништи другите органи. За да се нахрани телото мора да се потпре на други извори кои не се секогаш достапни или предизвикуваат оштетување на ткивата и органите.

Прочитајте и...  Анастасија Ражнатовиќ се дотера за прв пат после карантинот и ги воодушеви обожавателите со одлична жолта комбинација! (ФОТО)

Свеста за знаците и симптомите на дијабетесот кај децата, познат и како дијабетес тип 1, е важна за да се стави болеста под контрола. Децата и тинејџерите во секое доба можат да ја развијат оваа состојба, а понекогаш се јавува дури и кај бебињата.

Обрнете внимание на овие знаци на младешки дијабетес:

– Прв симптом се сувата уста и интензивираната жед.
Губење на тежината.
Девојчињата со дијабетес се посклони кон чести вагинални инфекции, а кај помалите деца може да се појави пеленски осип.
– Децата со дијабетес се жалат на замор.
Претераното чувство за глад е знак дека нема доволно шеќери во клетките и дека телото е гладно.
Заматен вид се јавува кога нивото на шеќер во крвотокот е високо.
– Децата со дијабетес се почувствителни и лесно се расплакуваат.
Честото уринирање заради високиот шеќер во крвта кој ги тера бубрезите да произведуваат дополнителна урина.

Прочитајте и...  Нови фотографии: Кралицата Елизабета Втора и на 94 години не се плаши да јава коњ!

Дијабетесот е сериозна болест која може да предизвика кома или дури смрт. Ако нивото на шеќер нагло порасне, детето може да падне во дијабетичка кетоацидоза. За среќа, повеќето дијабетичари живеат долго и здраво. Симптомите на дијабетес кај децата лесно се воочуваат навреме, а веќе кога родителите се свесни за болеста, треба да преземат чекори за нејзино контролирање!

Прочитај повеќе

Генијален трик за лупење јајца: Хит на TikTok кој го погледнаа 100.000 луѓе (ВИДЕО)

Слободен печат

На улиците во Лос Анџелес: Лејди Гага прошета во градник со новото момче (ФОТО)

Васко Спасоски

Проговори поранешната девојка на принцот Хари – По шест години откри долго криена тајна – „Не сакав да бидам под ничија контрола“

Слободен печат

Се породи пред 4 месеци со третото дете: Познатата манекенка изгледа совршено! (ФОТО)

Васко Спасоски

Баба на улица фати огромна кобра, нејзината реакција стана хит на интернет (ВИДЕО)

Слободен печат

Братот на Новак Ѓоковиќ ја „ќари“ една од најатрактивните српски пејачки (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Естетските хирурзи едногласно тврдат: Старите фотографии на Меган Маркл откриваат што променила таа на своето лице! (ФОТО)

Слободен печат

Пингвини од зоолошка прошетаа во празен музеј, но никој не очекуваше дека ќе реагирааат вака (ФОТО+ВИДЕО)

Северина коментираше на објава на Игор, која подоцна ја избриша: Пејачката ги обвинува Кеба и Оља! (ФОТО)

Васко Спасоски

Кралот на високите потпетици порачa: Ова е единствениот модел на сандали кој ви е потребен ова лето! (ФОТО)

Слободен печат

Богдана ќе ја породи истиот доктор кој ја породил и Цеца!

Васко Спасоски

План за бегство: Бекамови бараат дозвола да направат подземен тунел!

Слободен Печат