ПРЕПОРАКИ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Тренинг со стап, со Елена Мирческа (ВИДЕО)

Фитнес инструкторката Елена Мирческа подготви нов сет вежби – тернинг со стап, адаптирани за домашни услови за читателите на порталот „Слободен печат“.

Денешниот избор на вежби од изолација е целосен функционален тренинг со стап.

– Единствената алатка која што ни треба е нешто кое сите го имаме дома, може да биде рачка од метла, од џогер или дрвено сукало, единствено треба да биде доволно долго да можете широко да го опфатите на краевите со двете раце.

Вежбите со стап можеби на прв поглед звучат и изгледаат смешно, но бенефитите кои можат да се добијат се бројни! Тука се комбинирани мобилизација на зглобовите, јакнење на мускулатурата и длабоко мускулно и фасцијално истегнување.  Вежбите со стап имаат многу поголема координација на движењата од обичните вежби, стапот служи како потпора при нивното изведување и со тоа рангот на движење е многу поголем. Со редовно изведување се подобрува перформансот и на сите останати движења, се редуцира ризикот од повреда и најважно од сè е што може да се користат при закрепнување после повреда, – ни обајаснува фитнес инструкторката Елена Мирческа и додава:

Прочитајте и...  Славеничкото издание на Меланија: Првата дама на Америка во бел фустан со детаљ кој ефектно ја обликува половината! (ФОТО)

– Изборот на денешните вежби кои ги подготвив за вас ги опфаќаат сите мускулни групи и може да се користат како целосен тренинг, без разлика дали сте апсолутен почетник или вежбате подолго време. Бројот на повторувања на вежба и рангот на движење можете да го определите сами, во согласност со вашата мобилност.

Ајде, да вежбаме заедно!

 

Следната среда, дознајте како да ги зајакнете внатрешните мускули на бутовите!

За повеќе вежби, можете да ги посетите и „онлајн“ часовите на Елена или да ја „лајкнете“  Фејсбук страната @FitnesStudioLadyFit.

 

 

Прочитај повеќе

Мајката на Парис Хилтон изгледа неверојатно во шестата деценија: Таа е вистинска дама! (ФОТО)

Слободен Печат

Анџелина Џоли после долго време забележана на прошетка: Лежерниот стајлинг кој го одобрија и критичарите! (ФОТО)

Слободен Печат

Ретко се релаксира и има слободно време – Вака изгледа Џенифер Лопез кога мисли дека никој не ја гледа (ФОТО)

Слободен печат

Се пофали со прекрасната линија во костим за капење: Брук Шилдс во 6-та деценија изгледа феноменално! (ФОТО)

Слободен печат

Кога си ѕвезда, се ти е дозволено: Том Круз го избегна карантинот, се враќа на снимањето на „Невозможна мисија 7“

Слободен печат

Алесандра Амбросио импресионираше со стајлингот на семејната вечера во Малибу! (ФОТО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Џулија Робертс сподели ретка фотографија со сопругот Даниел Модер за нивната 18-годишнина (ФОТО)

Слободен печат

Џенифер Греј се разведува по 19 години брак: Парот живее одвоено уште од јануари

Слободен печат

Девојка забележала вистински хорор кога се вратила дома од карантин: Мислев дека дома ми се вселиле вонземјани! (ФОТО)

Слободен Печат

Славеничкото издание на Меланија: Првата дама на Америка во бел фустан со детаљ кој ефектно ја обликува половината! (ФОТО)

Слободен печат

За десет секунди! Овој лесен трик засекогаш ќе го реши вашиот проблем со заплетканите врвки на бермудите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Правилно и детално миење на дрвените лажици, даски и прибор: Единствениот начин со кој навистина ќе ги отстраните бактериите!

Слободен печат