Препорака од германскиот Комитет за вакцини: Производот на „АстраЗенека“ да се дава на лица до 65 годишна возраст

Вакцината против ковид-19 на „АстраЗенека“ да се дава само на лица до 65 години, препорача денеска германскиот комитет за вакцини, наведувајќи дека нема доволно податоци за употреба на производот над таа возрасна граница на луѓе.

– Во моментот нема доволно податоци за проценка на ефикасноста на вакцината за лица над 65 години, соопшти комитетот во одлуката што беше проследена до германското Министерство за здравство.

Вакцината на „АстраЗенека“, за разлика од мРНК вакцината, треба да се нуди само на лица на возраст од 18 до 64 години во секоја фаза, се вели во соопштението.

Европската агенција за лекови утре ќе донесе одлука за одобрување на вакцината на „АстраЗенека“ против ковид-19.

Прочитајте и...  Франсоа Оланд не ги прифаќа нападите врз обвинителството од кланот на осудениот Саркози

Поврзани вести

Десетици мигранти успеаја да се пробијат низ оградата од бодликава жица во шпанска енклава во Северна Африка

Слободен печат

Два нови реактора: Чешкиот регулатор одобри проширување на нуклеарната централа Дуковани

Слободен печат

Анкета за изборите во Франција во 2022 година: Без заеднички фронт против Мари ле Пен, Макрон би победил во вториот круг

Слободен печат

Британскиот премиер на средба со американскиот специјален пратеник Кери за климатските промени

Слободен печат

Евростат: Платите на жените во ЕУ за 14 отсто пониски од платите на мажите

Слободен печат

Протестен марш за „Јавна соба“: Држава што не постапува е држава што силува

Михаило Донев

Остави Коментар