Премиерот призна дека размислувал за оставка

Имав различни размислувања вчера по недобивањето датум за почеток на преговорите со ЕУ, но немам право да се откажам од довербата на граѓаните, кажа премиерот Зоран Заев одговорајќи на новинарско прашање дали по случувањата во Брисел размислувал да поднесе оставка.

-Го почувствував гневот и разочараноста на граѓаните. Ме водеа секакви размислувања. Разговарав со пријатели, партиските и владини соработници, како и со дел од европските лидери. Оставив денот да помине, да преспијам. Немам право да се откажам од довербата на граѓаните. Тие на предвремените избори ќе одлучат по кој пат ќе одиме. Не сме сјајни, имаме грешки, но немаме друг пат – рече Заев.

Прочитајте и...  Трамп: Демократите се обидуваат да му нанесат штета на Сандерс

Прочитај повеќе

Патничка од Милано се тестира на Инфективна клиника за коронавирус, резултати за 4 часа

Слободен печат

Коронавирусот удри по најбогатите: Најголемите бизнисмени за само еден ден загубија 120 милијарди евра

Слободен печат

Примирјето во Авганистан и понатаму се почитува, можен историски договор со талибанците

Слободен печат

Листата секојдневно се зголемува: Ова се државите во кои е потврден коронавирусот

Слободен печат

Не е некултурен, само внимателен: Нетанјаху повеќе не се ракува со поддржувачите

Слободен печат

Барние: Преговорите со Лондон почнуваат на втори март

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Косово: Ниту денешните сомнителни случаи не се заразени со коронавирус

Слободен печат

Трамп не сакаше да одговори што мисли за контроверзниот закон на Моди

Слободен печат

Демократските кандидати за претседател на САД на нова дебата во Јужна Каролина

Слободен печат

Сè што треба да знаете за купување и ракување со плински боци во домаќинство

Заврши психијатриското вештачење на Малчанскиот бербер: „Мирен е и во затворот не прави никакви проблеми“

Слободен печат

„Блиц“: Советот на Европа го дематираше Ѓукановиќ за Законот за вероисповед

Слободен печат