Премиерот на Словенија даде поддршка за изградба на нуклеарката Кршко 2

Словенечкиот премиер Марјан Шарец во разговор за словенечката национална телевизија повтори дека смета дека е важно за Словенија да се одлучи за изградба на нов блок на нуклеарката во Кршко, што пред две недели го изјави и при посетата на оваа локација, објави „Ал Џезира“.

– Словенија од Кршко добива 40 отсто од вкупниот биланс на електричната енергија, потрошувачката на струја во иднина ќе се зголемува, а нам ни треба самостојност во снабдувањето со струја за развој во иднината – кажа Шарец во разговор за државниот сервис, по повод првата годишнина од мандатот на неговата влада.

Како дополнителна причина зошто ја застапува идејата за нуклеарна енергија против која се еколошките здруженија, тој појасни дека тоа е единствен начин Словенија да ги исполни поставените цели на подрачјетно за намалување на издувните гасови, откако ќе се затворат еколошки неадекватните термоцентрали.

Прочитајте и...  Жителите на „Жданец" и „Трнодол" вечерва без вода

За изградбата на вториот блок на нуклеарката во Кршко заинтересирани се Американците, Русите и други, кажа Шарец минатата недела и според „Ал Џезира“, на истата тема разговарал и со рускиот премиер Димитриј Медведев за време на неговата службена посета на Москва.

Можност за продолжување на лиценцата

Шарец оцени дека до конечната одлука за изградба на нуклеарката, по која би се распишал меѓународен тендер би можело да мине и до десетина година, но дека неопходно е уште сега да се размислува за тоа и да се носат конкретни решенија.

Нуклеарката Кршко има дозвола за работа до 2023 година, кога истекуваат 40-те години од почетокот на нејзиното делување, но и можноста за продолжување на лиценцата за работа од двапати до десет години, што значи дека таа би престанала да работи во 2043 година, а дотогаш во Кршко би се поставил и вториот блок.

Прочитајте и...  ВО ЖИВО: Филипче ќе информира за состојбата со коронавирусот во државава

Експертите за енергетика предупредуваат дека Словенија однапред би морала да осигура образование за 400 до 500 инженери кои би биле специјализирани за работа во нуклеарка, како и да осигура место на кое би се складираат старите радиоактивни елементи, откако таа ќе престане со работа.

Шарец води петочлена колаиција на левицата и центарот, формирана откако беше релативен победник на минатогодишните избори, а притоа претседателот на Словенечката демократска партија (СДС) Јанез Јанша не успеа да осигура коалициски партнери за десничарска влада.

Владата на Шарец е формално малцинска, но мнозинството во парламентот го има по пат на посебен партнерски договор со Левицата, партија која по програмата и целите е споредувана со грчка СИРИЗА.

Прочитајте и...  Филипче: Не е тешко да се почитуваат трите клучни мерки за заштита од Ковид-19

Прочитај повеќе

Албанија: Политичкиот совет постигна договор за изборната реформа

Слободен печат

Во изминатите 24 часа приведени 155 лица кои не ја почитувале забраната за движење

Слободен печат

Гутереш: Ако расизмот постои секаде, постои и во ОН

Слободен печат

Укинато задолжителното носење маски во Црна Гора

Слободен печат

Индија ја стигна Италија по бројот на заразени од коронавирусот

Слободен печат

Г-20 издвои повеќе од 21 милијарда долари за борба против коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Минеаполис донесе забрана за задушување на лице за време на приведување

Слободен печат

Кина пријави три нови увезени случаи на Ковид-19

Слободен печат

Хаос во Мексико: Приведени полицајци за смртта на млад човек во полициски притвор (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Читајте го бесплатно он-лајн викенд бројот на Слободен печат

Слободен печат

Болсонаро со закана до СЗО, над 35.000 починати од Ковид-19 во Бразил

Слободен печат

Парли: Француските вооружени сили го убија шефот на Ал Каеда во северна Африка

Слободен печат