6 C
Скопје

Премиерот на Шведска бара скратување на работното време на рестораните и кафулињата

Шведската Влада денеска соопшти дека ќе го скрати работното време на ресторани, барови и кафулиња и ќе го ограничи бројот на луѓе во продажните места со цел да се намали ширењето на коронавирусот.

– Не е време да се опуштиме. Можеме да го избегнеме третиот бран ако се држиме на дистанца, рече премиерот Стефан Ловен.

Ширењето на коронавирусот во Шведска се забрза во последните неколку недели, а Агенцијата за здравје предупреди на можен трет бран.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Членовите на кралското семејство пристигнаа во замокот Виндзор: Светските медиуми во живо ја пренесуваат церемонијата по повод погребот на принцот Филип

Поврзани вести

Вучиќ: Србија ќе биде велесила во производството на вакцини

Слободен печат

Лекарот на Навални предупреди дека неговото здравје се влошува

Слободен печат

ВИДЕО: Пентагон потврди, објавената снимка со НЛО е вистинска

Слободен печат

Чешка протера 18 руски дипломати, обвинети се дека работеле за специјални служби

Слободен печат

Вучиќ за нон – пејперот на Јанша: Ниту сум видел мапа, ниту пак план – се залагам за постојните граници

Слободен печат

Веља Невоља и Месар во паника: Пронајдена ДНК трага од нивна жртва – мислеа дека ако „нема тело – нема дело“

Слободен печат

Остави Коментар