8 C
Скопје

Премиерот Марио Драги потпиша указ за нови анти-ковид мерки: Италија под рестрикции од 6 март со католички Велигден

Италијанскиот премиер Марио Драги потпиша указ за нови анти-ковид мерки, што ќе стапи во сила на 6 март и ќе трае до католичкиот Велигден во април, јави агенцијата „Анса“. Во споредба со претходната, најважната промена во новата одлука е дека во сите региони, каде што е регистриран голем пораст на ширењето на коронавирусот, со прецизно 250 заразени на 100.000 жители, сите училишта ќе бидат затворени и ќе се премине на онлајн настава.

Министерот за здравство Роберто Сперанца објасни дека одлуката е донесена откако било утврдено дека „британската” варијанта на вирусот е присутна во повеќе од 50 проценти од откриените случаи на инфекција, а тој сој се шири многу брзо и ги инфицира младите луѓе на возраст од 10 до 19 години.

Прочитајте и...  Лончар: Во Србија досега се вакцинирале речиси 15 000 македонски граѓани, можеме да ви ја дадеме истата количина за ревакцина

Владата на премиерот Драги ја задржува поделбата, за време на пандемијата, на земјата во три зони: црвена, каде вирусот е најраспространет, портокалова, каде вирусот се шири помалку и жолта, каде што нивото на инфекција е ниско.

Според новата регулатива, фризери, спортски сали, театри, ресторани и барови во црвените зони  имаат работно време до 18 часот, а можат да доставуваат храна до 22 часот. Забраната за сообраќај меѓу регионите останува во сила, како и полицискиот час од 22 часот до 5 часот утредента.

Новиот указ предвидува помош од 200 милиони евра, за оние чии активности ќе страдаат најмногу од антиковид мерките.

Поврзани вести

ВИДЕО I Русија ја активира северната флота: Целта е да се заземат стратешките точки на Арктикот по секоја цена

Слободен печат

Повторно се тресеше Хрватска: Земјотрес е забележан и во Словенија

Слободен печат

ВИДЕО I Заврши судењето за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд: Војска и хеликоптери низ улиците на САД, Дерек Шовин е виновен

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: 12-годишно девојче oд Велес, брутално нападнато од својата врсничка додека останатите гледаат и снимаат со телефон

Слободен печат

Кинеската вакцина е 93 отсто ефикасна во спречување на хоспитализација: Не е забележам ниту еден смртен случај

Слободен печат

Вработен во казино играл со пари што ги извадил од апарати, „се покрил“ со 5.000 службени евра

Слободен печат

Остави Коментар