Премиерот Абе ќе прогласи вонредна состојба во Јапонија

Според законот, ревидиран во март заради покривање на коронавирусот, премиерот може да прогласи вонредна состојба ако болеста претставува „сериозна закана” за животите и ако нејзиното брзо ширење би можело да има огромно влијание врз економијата.

Јапонскиот премиер Шинѕо Абе се очекува да прогласи вонредна состојба, откако само во Токио има над 1000 случаи на заразени со коронавирус. Според јапонските медиуми, новите мерки ќе стапат во сила од среда (по локално време).

Минатата недела, гувернерот на Токио, Јурико Коике, посочи дека ќе го поддржи воведувањето вонредна состојба како средство со кое населението ќе се повика на поголемо придржување до мерката за држење физичко растојание. .

Според законот, ревидиран во март заради покривање на коронавирусот, премиерот може да прогласи вонредна состојба ако болеста претставува „сериозна закана” за животите и ако нејзиното брзо ширење би можело да има огромно влијание врз економијата.

Вонредната состојба ќе им овозможи на гувернерите во погодените региони да побараат луѓето да останат во своите домови, а несуштинските бизнис да затворат. Сепак, овие мерки не би биле строго обврзувачки според јапонскиот закон, туку повеќе ќе се потпираат на меѓусебна контрола на граѓаните и почитување на властите.

Прочитајте и...  Одбиено барањето за изземање на судиите од расправата по жалбите за пресудите од „27 април"

Владата веројатно ќе го одреди поширокото градско подрачје на Токио за вонредна состојба, а можеби и префектури Осака и Хиго во западна Јапонија, објави весникот „Јомиури Шимбун”.

Повеќе од 3.500 луѓе во Јапонија се позитивни на коронавирус, а 85 починаа од оваа болест, јави јавниот радиодифузен сервис НХК.

Прочитај повеќе

Кина го изгласа Законот за национална безбедност: Хонг Конг го губи „посебниот третман“ во американските закони?

Слободен печат

Теохарис: До крајот на месецот ќе објавиме листа со земји кои од 15 јуни ќе може да патуваат во Грција

Слободен печат

Татко од Иран и ја отсекол главата на ќерката: Сите се шокирани од казната што ќе ја добие (ВИДЕО)

Слободен печат

Сугарески: Капиталните инвестиции во ресорот транспорт годинава над ланската реалзиација од 86 проценти

Слободен печат

Угостителите се одговорни да бараат лични карти, информативни посети во наредните 10 дена (ВИДЕО)

Слободен печат

Богатите уште побогати: Богатството на руските олигарси расте и покрај корона кризата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нови 38 случаи на коронавирус, три лица починаа

Слободен печат

Платежните картички со пари од државата ќе се достават најдоцна до 3 јули

Чулев: СВР Охрид работи на идентификација на лицата кои учествуваа на Литијата и се поднесуваат соодветни кривични пријави

Слободен печат

Педофил намамил дете со слатки, а потоа го убил и го силувал неговиот леш (ФОТО)

Слободен печат

Европа пред нова должничка криза: Мал просторот за намалување на трошоците

Слободен печат

Почина првиот здравствен работник од Ковид-19 во Македонија

Слободен печат