24.8 C
Скопје

Премиерлигашите ќе одат во карантин по секое напуштање на Англија

Фудбалерите во Премиер лигата се соочуваат со десетдневен карантин по секое патување надвор од Англија.
Оваа одлука, вчера ја донесе англиската влада, а претходно не беше задолжителна изолацијата.

Екипите кои играат во Лигата на шампионите или во Лигата на Европа, немаше потреба да одат во изолација, но од денеска ниту фудбалерите не се исклучок од новата одлука која ја донесе Владата.

Порај тоа, фудбалерите кои ќе патуваат на натпреварите на своите репрезентации ќе мораат постојано да бидат во карантин, нема да смеат да излегуваат и да имаат контакти со останатите репрезентативци.
По враќањето во Англија, доколку нивните тестови бидат негативни на коронавирус, ќе заминат во петдневен карантин, а во случај на позитивен резултат, тие десет дена нема да смеат да ги напуштат своите домови.

Поврзани вести

Арбреша Реџепи е осмиот македонски спортист кој ќе учествува на Игрите во Токио

Слободен печат

ВИДЕО: Елмас победник во „квизот“ на Наполи – колку добро ги познаваш соиграчите?

Слободен печат

Џенова му понуди нов договор на „Гранде“ Пандев!

Слободен печат

Кои беа најбрзите македонски репрезентативци на Европското првенство?

Слободен печат

ВИДЕО: Англичаните „гладни“ за одмазда, не ја забораваат неправдата од 2010 година!

Слободен печат

ВИДЕО: „Гаучосите“ го разбудија Лео Меси за да му честитаат роденден!

Слободен печат

Остави Коментар