Премиерката на Нов Зеланд позитивна на ковид

img alt
Џасинда Ардерн, 40-та премиерка на Нов Зеланд / EPA-EFE/DAVID ROWLAND

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн е позитивна на ковид-19 со умерени симптоми, соопштија од нејзината канцеларија во саботата.

Таа нема да биде во парламентот за владиниот план за намалување на емисиите во понеделник и буџетот во четврток, но „во оваа фаза не се засегнати патните аранжмани за нејзината трговска мисија во САД“, се вели во соопштението.

Ардерн имала симптоми од синоќа, а откако се тестирала утрово, нејзиниот тест бил вратен позитивен на ковид, се вели во извештајот.

Таа е во изолација од неделата, кога нејзиниот партнер Кларк Гејфорд беше позитивен на тестот.

Поради позитивниот тест, Ардерн ќе треба да се изолира до 21 мај, преземајќи какви должности може од далечина.

Видео на денот