Премиерите на Канада и Холандија го поддржаа предлогот за реформи во НАТО

Премиерот на Канада, Џастин Трудо и неговиот холандски колега Марк Руте го поддржаа француско-германскиот предлог за реформа НАТО, откако францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека Алијансата „умира“, пренесе „Блиц“.

Трудо на форумот пред почетокот на самиотот на НАТО во Лондон рече дека еден сојуз не може да опстои 70 години, доколку за него не се размислува редовно.

Руте изјави дека „има смисла“ да се оформи предложена група на експерти составена од „мудри луѓе“, кои би ги разгледале начините за политичкото реформирање на НАТО, откако се појавија несогласувања меѓу Турција, Франција и САД.

Холандскиот премиер повика на „фундаментално разгледување“ на реформи во НАТО.

Прочитајте и...  Заев: Целиот демократски свет не охрабри дека сме на вистинскиот пат и дека така треба да продолжиме

Прочитај повеќе

Бајден: Америка има можност да го искорени системскиот расизам (ВИДЕО)

Слободен печат

Спасовски: Создадени се услови за напредок со цел повисоки плати и пензии

Слободен печат

Лагард: Пандемијата на коронавирусот длабоко ќе ја промени светската економија

Слободен печат

Филипче: Клиниката за пластична и реконструктивна хирургија е целосно реновирана (ФОТО)

Слободен печат

Најнеизвесните избори досега: Хрватска денеска ќе гласа за новиот парламентарен состав

Слободен печат

СЗО ги прекинува испитувањата: Хидроксихлорокин не ја намалува смртноста од коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Партиите продолжуваат да ги презентираат изборните понуди на средби со граѓани

МИА агенција

СЗО: Рекордно дневно зголемување на бројот на новозаразени – Нови 212.326 случаи на коронавирус

Слободен печат

Вкупниот број на активни случаи изнесува 3.611, Чаир со најмногу заразени

Слободен печат

Шекеринска од Дебар: Минималната плата ќе биде 20.000 денари

Слободен печат

Силјановска – Давкова: Нема самопочит, без почит кон предците, кон историјата, нема дрво без корен

Слободен печат

Мицкоски: Се пријавувам да бидам првиот кандидат за ветинг на македонската политичка сцена

Слободен печат