Премиер лига: Челзи го има „наследникот“ на Азар! (ВИДЕО)

После заминувањето на Еден Азар (во Реал Мадрид), лондонските „сини“ за 60 милиони евра го ангажираше Кристијан Пулишиќ. Многумина сметаа дека Пулишиќ не вреди толку, ниту дека може некој во иднина да го замени одличниот белгиски интернационалец.

Американскиот интернационалец не импресионираше на почетокот од сезоната, не се избори веднаш за местото стартер, а кога играше не наоѓаше пат до мрежата. Во 12 натпревари до денес само на пет стартуваше од првата минута, па на три меча по ред не влегуваше во игра и запиша само неколку асистенции.

Конечно денеска фудбалска „експлозија“ на Кристијан Пулишиќ. Со хет-трик го „урна“ Барнли на гостински терен, го покажа сиот талент и му донесе на Челзи победа од 2:4. Со четири триумф во низа сега фудбалерите на Лампард се израмнија со третопласираниот Лестер и на само два бода зад Манчестер сити на втората позиција.

Прочитајте и...  Ништо од трансфер на Младеновски во Динамо Киев

Доколку со вакво темпо дефинитивно навивачите можат да бидат сигурно дека го имаат Пулишиќ како „наследник“ на Азар.

Тој е вториот Американец на кого му успеал да оствари хет-трик на еден натпревар во историјата на првенството на Англија. Првиот кој му успел три пати да стрела на еден ист меч беше екс-играчот на Фулам, Клинт Демпси, кој направи хет-трик на средбата со Њукасл (5:2) на 21 јануари 2012 година

Лампард го напаѓаше Барнли со младите надежи Пулишиќ, Абрахам, Мејсон Маунт, искусниот Вилијан и плејмејкерскиот тандем Ковачиќ-Жоржињо.

Премиер лига, 10. коло

Сабота, резултати –

Манчестер сити-Астон Вила 3:0
Брајтон-Евертон 3:2
Ватфорд-Борнмут 0:0
Вест Хем-Шефилд јунајтед 1:1
Барнли-Челзи 2:4

Прочитајте и...  Ѓоковиќ го изнесе ставот на тенисерите: Да нема карантин или нема да играат на УС Опен

Табела: Ливерпул 25 бодови, Манчестер сити 22, Лестер 20, Челзи 20, Арсенал 15…

Прочитај повеќе

„Кралевите“ во Манчестер бркаат негатива, а Бејл игра голф! (ВИДЕО)

Слободен печат

ЛШ: Наполи со Елмас на реваншот против Барселона

Слободен печат

Маркоски и Трапановски се новите играчи на Академија Пандев

Слободен печат

Надал донесе исправна одлука, кај дамите настапот на УС Опен го откажаа и Свитолина и Бертенс

Слободен печат

Ѓоковиќ откри која му е најважната личност во животот

Слободен печат

Артур Мело се враќа во Барселона, за да го раскине договорот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Работнички пред нова суспензија од ФИБА, повторно не го исплаќа договореното

Слободен печат

Трагедија: На тренинг почина поранешен кошаркар на Црвена звезда

Слободен печат

Сетиен: Не можам да замислам дека ова ми е последниот натпревар

Слободен печат

Што се случува на релација Дортмунд – Манчестер и зашто трансферот на Санчо е пред колапс?

Слободен печат

Рејсинг Поинт казнет за копирањето на болидите на Мерцедес

Слободен печат

Карантинот лошо влијаеше на Раонич, изгледа како да изел слон (ФОТО)

Слободен печат