Прекумерното потење во топлите денови може да ве доведе до непријатна ситуација – Еве како да го спречите!

Прекумерно се потите, под вашите пазуви се создаваат непријатни кругови? Без грижа постои решение и за тоа.

Со помош на овие четири трикови ќе престане вашиот стрес предизвикан од потењето.

1. Одржување на лична хигиена

Одржувањето на хигиената е секако еден од најдобрите начини за борба против непријатните кругови и мириси. Со редовно туширање, вашето тело ќе биде чисто и суво, што е неизбежно во борбата против зголеменото потење. Ако имате проблеми со тоа, туширајте се еднаш дневно или барем мијте ги пазувите. Отстанувањето на влакненцата со жилет или со восок нема да ја намали количината на потење, но ќе спречи потта да се задржува на вашиот пазув. Неизбежен чекор е и користење на антиперспиранти. Освен грижата за личната хигиена, важно е и да облекувате чиста облека. Доколку често се потите, перете ги маиците после едно носење, бидејќи за непријатниот мирис не е виновно моменталното потење, туку и остатоците од бактериите од веќе исушената пот.

Прочитајте и...  Мајка Далтон: Украинка (51) ископала тунел за да го извади синот од затвор, но и таа завршила зад решетки! (ВИДЕО)

2. Внимавајте што јадете

Еден од факторите кој доведува до непријатен мирис на потта е и начинот на исхрана. Зачинетата храна може да ви предизвика проблем ако сте склони кон зголемено потење, па поради тоа е важно да ги промените вашите навики на исхрана. Зеленчукот како кромид и лук, како и зелката, содржат голема количина на сулфур кој ќе направи вашата пот да има лут мирис кога ќе се исуши, а некои зачини како куркума и кари исто така можат да ги засилат непријатните мириси.

профимедиа

3. Памук пред полиестер

Тешко е да им одолеете на тренди моделите во продавниците, но иако некои парчиња облека изгледаат фантастично, често се направени од разни мешавини на ткаенини. Ако имате проблем со зголемено потење, секако фрлете поглед на етикетата пред купување. Избегнувајте ткаенини како свила полиестер и најлон во кои вашето тело нема да може слободно да дише. Сигурни сме дека ќе пронајдете интересни модели и од памук, лен, па дури и од волна, во кои ќе изгледате и ќе се чувствувате одлично.

Прочитајте и...  Пет жешки пози на Луна Џогани покрај базен: Нејзиното момче вели дека е на апарати! (ФОТО)

4. Избегнувајте облека во светла боја

Иако светлатата боја се препорачува во летото, доколку вашата пот остава жолти дамки под пазувите, тогаш треба да ја одбегнувате. Одберете облека во бои на кои нема да се забележуваат трагите од пот. Белата боја, и општо посветлата облека, ќе го откријат вашиот непријател, додека потемните тонови ќе го сокријат.

Прочитај повеќе

Бекамови ги разлутија соседите: Ги молат да престанат со преправање на имотот

Слободен печат

Хороскоп за 4 август: На Овните една порака ќе им го разубави денот, Рибите ќе добијат важна понуда

Слободен печат

Виц на денот – Црногорски вирус

Слободен печат

Мајка Далтон: Украинка (51) ископала тунел за да го извади синот од затвор, но и таа завршила зад решетки! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Ова е тајната на нејзината убавина: Манекенката Катарина Ивановска без проблем сподели ваква фотка! (ФОТО)

Васко Спасоски

Славната Тони Брекстон (52) младоликиот изглед го должи на вибратор: Детално објасни како го користи! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кристијано Роналдо однапред, Георгина Родригез одзади: Погледнете какви фотки објави популарниот пар! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пет жешки пози на Луна Џогани покрај базен: Нејзиното момче вели дека е на апарати! (ФОТО)

Васко Спасоски

Гоца Тржан едвај врзува крај со крај поради пандемијата: Народов е среќен за тоа што естрадата нема од што да живее!

Васко Спасоски

Антониа Гиговска со контра-став од нејзиниот колега Панчо: Го сакам моето тело и сега и кога ќе ослабам! (ФОТО)

Слободен печат

Семејни проблеми: Раста го отпушти менаџерот Марко, братот на Ана Николиќ!

Васко Спасоски

Дали сте пробале Гаспачо – шпанска супа со домати (РЕЦЕПТ)

Слободен печат