Преку заемот на СЗО обезбедени 50 респиратори

Обезбедивме дополнителни 50 респиратори преку заемот на Светската здравствена организација (СЗО), коишто ги обезбеди УНДП преку најповолни цени, информираше денеска заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи.

Тој наведе дека десетина од респираторите ќе пристигнат до 5 јуни, а останатите до крајот на месецов.

– Тоа значи дека со тие од Европската Унија вкупно обезбедивме 70 респиратори, а проценка на Министерството за здравство е доволна количина на респиратори за да се обезбедат потребите на нашите клиники, рече вицепремиерот.

Прочитајте и...  Бајрамовска- Мустафа: Сите прекршувања на избирачкото право да се пријават кај Народиот правобранител (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Индија има над 100.000 новозаразени со коронавирус во последните четири дена

Слободен печат

Д-р Солески: Примарното здравство многу добро се справи со првиот налет на КОВИД-19

Слободен печат

Кина има 297 активни случаи на коронавирус, со само три увезени новозаразени

Слободен печат

Андоновиќ: Протести во Бугарија и во Србија – полициска бруталност и незадоволство или политичка инструираност? (ВИДЕО)

Слободен печат

Земјите со лидери популисти немаат добар одговор на пандемијата на коронавирусот

Слободен печат

Како да разликувате летна настинка од Ковид-19?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се подготвува монтажен објект на Клиниката за пулмологија и алергологија

Слободен печат

Пандемијата му пречи и на градежништвото: Нема ни градежни материјали, а ни мајстори

Соња Кириџиевска

Русија го укинува задолжителниот карантин за странските државјани

Слободен печат

„Нови мерки, старо другарство“ – гледај театар на отворено (ВИДЕО)

Слободен печат

Трамп: Имам многу добар однос со Фаучи, но не секогаш се согласувам со него

Слободен печат

Прекината прес-конференцијата на гувернерот на Флорида – Го обвинија за фалсификување на бројот на случаи со коронавирус (ВИДЕО)

Слободен печат