Прекрасна вечер на „Охридско лето“ со ансамблот „Дорико“

Со посебен пиетет кон музиката на големиот германски композитор Георг Фридрих Хендл кој заедно со Јохан Себастијан Бах се најзначајните претставници на музичкиот барок, ансамблот „Дорико“ од Италија синоќа на фестивалот „Охридско лето“ приреди Омаж на Хендл.

Концертната програма ја сочинуваа сонати, како и арии и дуети од оперите на барокниот великан, а публиката во црквата „Света Софија“ уживаше во извонредниот настап на мецосопранот и виолинистка, Даниела Нуцоли, во прекрасниот глас со лирска убавина на мексиканскиот тенор Раул Хернандез, како и во музицирањето на виолинистката Клодијана Балбо, виолончелистот Алесандро Де Феличе и Џованимарија Перучи кој совршено владееше со чембалото.

Основач и диригент на ансамблот „Дорико“ е Даниела Нуцоли, која освен што плени со оперскиот настап како мецосопран во хенделовите арии и дуети, покажа и маестрална техника на барокната виолина.

– Огромна е честа што сме поканети да настапиме на фестивалот „Охридско лето“. Охрид е прекрасен град, луѓето се пријатни и културни, така што се чувствувам како да сум дома. Изненадена сум од „Охридско лето“. Толку голем фестивал, а беспрекорна организација. Оваа вечер ја посветивме на Хендл бидејќи е голем композитор. Го сакам зашто го претставува италијанскиот дух на многу хармоничен начин. За мене беше голем сон да му оддадам почит на овој композитор чиј дух го чувствувам и вечерва, овде во црквата „Света Софија“, изјави маестралната Нуцоли по завршувањето на вчерашниот концерт.

Ансамблот „Дорико“ настапува на барокни инструменти почитувајќи ги историските практики на интерпретација. Членовите на овој состав свиреле во некои од најзначајните оркестри посветени на стара музика како: „Џардино Армонико“, „Еуропа Галанте“, „Талент Лирик“, „Академија Бизантина“ и се посветени на популаризација на ваков тип музика, како и на откривање дела од ваков репертоар. Забележителни се и нивните настапи на голем број интернационални и национални фестивали.

Прочитајте и...  Мисајловски: Со години локалната власт во Куманово ги лаже граѓаните (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Јанушев: На граѓаните им е веќе доста од лаги, манипулации и криминал

Слободен печат

Објавен составот на новата француска Влада

МИА Агенција

Мицкоски: Граѓаните на Иловица и Штука ќе одлучуваат за рудниците

Слободен печат

Земјотрес со јачина од 4,6 степени го погоди Кабул

Слободен печат

Димитров: Ако младите решат да нè биде, ќе нè биде

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Грција: Позитивни на коронавирусот 36 туристи, повеќето Срби

МИА Агенција

Дебар, Центар Жупа и подрачјето на Река утре четири часа без струја

Слободен печат

ОН: Пандемијата ја уназадува борбата против ХИВ за најмалку 10 години

Слободен печат

Зибери го започна караванот „Оствари го сонот“ од Желино

Слободен печат

Карантин невиден досега: Руските власти ископале канал околу едно село за да го затворат

Слободен печат

Филипче: По подолго време имаме двојно повеќе оздравени пациенти од новодијагностицирани

Слободен печат