Прекрасна вечер на „Охридско лето“ со ансамблот „Дорико“

Со посебен пиетет кон музиката на големиот германски композитор Георг Фридрих Хендл кој заедно со Јохан Себастијан Бах се најзначајните претставници на музичкиот барок, ансамблот „Дорико“ од Италија синоќа на фестивалот „Охридско лето“ приреди Омаж на Хендл.

Концертната програма ја сочинуваа сонати, како и арии и дуети од оперите на барокниот великан, а публиката во црквата „Света Софија“ уживаше во извонредниот настап на мецосопранот и виолинистка, Даниела Нуцоли, во прекрасниот глас со лирска убавина на мексиканскиот тенор Раул Хернандез, како и во музицирањето на виолинистката Клодијана Балбо, виолончелистот Алесандро Де Феличе и Џованимарија Перучи кој совршено владееше со чембалото.

Основач и диригент на ансамблот „Дорико“ е Даниела Нуцоли, која освен што плени со оперскиот настап како мецосопран во хенделовите арии и дуети, покажа и маестрална техника на барокната виолина.

– Огромна е честа што сме поканети да настапиме на фестивалот „Охридско лето“. Охрид е прекрасен град, луѓето се пријатни и културни, така што се чувствувам како да сум дома. Изненадена сум од „Охридско лето“. Толку голем фестивал, а беспрекорна организација. Оваа вечер ја посветивме на Хендл бидејќи е голем композитор. Го сакам зашто го претставува италијанскиот дух на многу хармоничен начин. За мене беше голем сон да му оддадам почит на овој композитор чиј дух го чувствувам и вечерва, овде во црквата „Света Софија“, изјави маестралната Нуцоли по завршувањето на вчерашниот концерт.

Ансамблот „Дорико“ настапува на барокни инструменти почитувајќи ги историските практики на интерпретација. Членовите на овој состав свиреле во некои од најзначајните оркестри посветени на стара музика како: „Џардино Армонико“, „Еуропа Галанте“, „Талент Лирик“, „Академија Бизантина“ и се посветени на популаризација на ваков тип музика, како и на откривање дела од ваков репертоар. Забележителни се и нивните настапи на голем број интернационални и национални фестивали.

Прочитајте и...  И покрај појавата на евроскептицизмот – ЕУ останува главен сојузник во очите на граѓаните

Прочитај повеќе

Мијалков не се сеќава на низа настани за „Монструм“

Еди Рама: Во Албанија нема ниту еден случај на коронавирус

Слободен печат

Ваква паника немаше ниту за Втората светска војна (ВИДЕО)

Слободен печат

Мартанс: Многу можности во С. Македонија за германските компании од енергетската ефикасност

Војислав Мојсовски

ПОТВРДЕНО: Прв случај на коронавирус во САД

Слободен печат

Град Скопје донесе одлука да ги откаже екскурзиите на сите средни училишта (ВИДЕО)

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Папата Франциск ја пропушта денешната миса поради болест

Слободен печат

Потврдени уште два случаи на заболени од коронавирус во Грција

МИА Агенција

Едно лице е повредено во синоќешното невреме

ВО ЖИВО: СДСМ и Движењето БЕСА ја официјализираат коалицијата

Слободен печат

Комплексната врска помеѓу загадувањето на воздухот и климатската криза (Дел 2)

Слободен печат

Град во Хубеи нуди речиси 1.500 долари доколку пријават симптоми за коронавирус

Слободен печат