ПРЕКРАСЕН ЛЕТЕН ВКУС: Торта со лубеница и наполитанки (РЕЦЕПТ)

Вкусот на лубеницата е вкус кој асоцира на лето и безгрижни денови. Искористете го овој период за да ја подготвите оваа торта.

Состојки:

За кора:

250 гр наполитанки со вкус на чоколада
125 гр путер
2 лажици мед
2 лажици млеко

Фил:

500 гр кисела павлака
200 мл слатка павлака
1 лимон
1 желатин
100 гр шеќер
1 ванилин шеќер

Фил 2:

500 гр исчистена лубеница
100 гр шеќер
1 ванилин шеќер
1 желатин
100 мл слатка павлака

Подготовка:

Наполитанките иситнете ги со помош на блендер па во нив додадете ги растопениот путер, млеко, мед и сите состојки убаво измешајте ги за да стане смесата компактна. Втиснете ја вака добиената смеса во соодветен калап и ставете ја да се стегне најмалку еден час во фрижидер.

Прочитајте и...  Храна што ви ја „краде“ енергијата: Обрнете внимание на начинот на кој се храните

Додека чекате да помине потребното време, изматете ја слатката павлака заедно со шеќерот, а желатинот растворете го во лимоновиот сок во кој претходно сте ставиле и малку вода. Изренданата кора од лимонот пак измешајте ја заедно со киселата павлака. Ставете го желатинот да се растопи на тивок оган, додајте малку од киселата павлака, а потоа соединете ја киселата заедно со благата павлака.

Извадете ја кората со наполитанки од фрижидер и врз неа истурете го филот. Повторно вратете ја тортата во фрижидер.

Потоа започнете со подготовка на вториот фил. Најпрвин направете го желатинот според упатството за употреба. Исчистете ја лубеницата од семките, испасирајте ја а потоа заедно со шеќерот загрејте ја на тивок оган. Додајте го желатинот и мешајте додека не се растопи. Оставете го вака подготвениот фил да се излади, а потоа прелијте го врз останатиот фил. Потоа повторно вратете ја тортата во фрижидер и оставете ја да се стегне. На крај изматете ја слатката павлака и со неа украсете ја тортата.

Прочитајте и...  Храна што ви ја „краде“ енергијата: Обрнете внимание на начинот на кој се храните

Прочитај повеќе

Еве зошто треба да јадете кајсии: Погледнете што се случува во вашето тело ако се на вашето мени!

Васко Спасоски

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Слободен печат

Прекумерното потење во топлите денови може да ве доведе до непријатна ситуација – Еве како да го спречите!

Слободен печат

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат