ПРЕКИНАТА НАСТАВАТА ВО ЦЕЛА ХРВАТСКА: Наскоро почнува голем штрајк на професорите во Загреб

Во цела Хрватска денеска нема настава, поради големи штрајкови на наставниците и професорите, а во Загреб е најавен голем протест, пренесува Индекс.хр.

На протестот „6.11 за 6,11 отсто“, кој денеска го организира Независниот синдикат на вработени во средните училишта во Хрватска и Синдикатот на хрватски професори, ќе учествува и Независниот синдикат за науки и високо образование, што значи дека денеска во Хрватска ќе штрајкуваат и факултетите, информираат хрватските меидуми.

Вчера пак, како што јавува Индекс, биле одржани преговори меѓу синдикатот и владата, и според првичните информации, бил постигнат одреден напредок во преговорите.

Токму поради тоа, интересно ќе биде да се види како ќе течат денешните протести во Хрватска.

Прочитајте и...  Атанасова, поранешен шеф на кабинетот на Филипче: Колективен имунитет или руски рулет со животот на граѓаните во Шведска

Прочитај повеќе

Блумберг: Помалку случаи на коронавирус има во земјите со задолжителна вакцинација против туберкулоза

Слободен печат

Катастрофа поради името: Популарното пиво „Корона“ пред колапс, компанијата загуби 132 милиони фунти

Слободен печат

Филипче: Тестовите на антитела поставуваат само сомнеж дека некој е болен

Мирослава Бурнс

На атинското пристаниште е закотвен брод со 119 позитивни на коронавирусот

Слободен печат

Форумот на жени на ЛДП гласно повикува: Стоп за насилството

Слободен печат

ЗНМ и ОБСЕ доделуваат заштитна опрема и средства за дезинфекција на медиумите

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ламборгини почна да произведува маски и медицински визири

МИА Агенција

Наставата на далечина се приближува кон тортура

Слободен печат

Дебар – снежна бајка во кризна состојба

МИА Агенција

Анкета: Словенците сметаат дека се подобрува ситуацијата со епидемијата

МИА Агенција

Ќе одат ли Црвенковски и Иванов на минималец?

Весна Тодоровска

Анкета на НДИ: СДСМ со 3,3 отсто пред ВМРО-ДПМНЕ

МИА Агенција