Прекинат тренингот на Алкараз пред мечот со Ѓоковиќ: Жена се сруши покрај теренот, Шпанецот помагаше

Фото: EPA-EFE/CAROLINE BLUMBERG

Шпанскиот тенисер Карлос Алкараз тренираше денес пред големиот меч со Новак Ѓоковиќ во полуфиналето на Ролан Гарос, а тренингот го обележа непријатен момент кога се слошило повозрасна жена на трибините, пренесува српски „Телеграф“.

Алкараз излезе на теренот со својот тренер Хуан Карлос Фереро и спарингуваше со него пред навивачите.

Ништо не беше необично затоа што пред секој меч Алкараз се подготвува на тој начин, но така беше се до моментот кога една повозрасна жена не се сруши покрај теренот.

Алкараз веднаш го прекинал тренингот и дотрчал да и помогне, исто така реагирала и брзата помош која и укажа помош на госпоѓата која беше пренесена во болница. Причина за непријатниот момент веројатно беше топлото време во француската престолнина.

Фановите не веруваат дека Новак Ѓоковиќ ќе игра во финалето на „Ролан Гарос“

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот