ПРЕГОВОРИ ВО КОСОВО: Курти и Мустафа не постигнаа договор за нова влада

Заврши средбата помеѓу лидерите на Самоопределување, Албин Курти и на Демократската Лига на Косово, Иса Мустафа. Двајцата лидери не успеаја да се договорат за коалиција меѓу двете партии, пишуваат тамошните медиуми.

После средбата, лидерот на Самоопределување Албин Курти, изјави дека разговорите со Мустафа ќе продолжат.

– Кога ќе имаме конечен договор, истиот ќе го преставиме пред јавноста. Денешната средба завршува, јас ќе бидам во директен контакт со претседателот на ДЛК за да одредиме кога ќе се сретнеме повторно, за да постигнеме договор – истакна Курти.

Лидерот на Демократската Лига на Косово, Иса Мустафа, изјави дека со Самоопределување не се согласиле за неколку работи и потврди дека постојат разлики помеѓу двете партии.

Прочитајте и...  Италијански виролог: Опасноста од пренесување на коронавирус преку храна или амбалажа е многу мала

– Имавме многу содржаен разговор, бидејќи без вакви разговори тешко е да се постигне соработка која ќе биде стабилна и ќе трае четри години. Нормално, имаме согласност околу владината програма, има работи кои сме ги дискутирале денеска и за кои работиме за да најдеме решение. Денеска нема договор за коалиционирање, има договор да продолжиме и да го најдеме патот како да ги приближиме нашите ставови – истакна Мустафа.

Прочитај повеќе

Пожарот кај Бањани со канадери ставен под контрола

МИА Агенција

Бугарската БТВ цел на хакерски напад: Податоците се продаваат на форум

Слободен печат

НЛБ Банка го продолжува периодот за бесплатно користење на мобилно и електронско банкарство

Слободен печат

СЗО ги истражува причините за виското ниво на заразен медицински персонал

Слободен печат

Кратење на платите на високите романски функционери за една четвртина

МИА Агенција

НАЈДОБРA СТРАТЕГИЈА- по искуството на Кина: Мерките не смеат да се прекинат пред да се создаде вакцината!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Паѓа бројот на новозаразените во Италија, починаа 570 лица, 40 помалку од вчера

Слободен печат

Филипче уверува: И да се разболи некој од Владата од Ковид, државата ќе функционира!

Колку бебиња се раѓаат годишно во ЕУ?

Слободен печат

Филипче: Успешно се амортизира ударот на коронавирусот, имаме линеарен пораст

Слободен печат

Четворица вработени во Канал 5 телевизија се во самоизолација

Слободен печат

Штипјанец заразен со коронавирус место во самоизолација фатен со своето возило како фрла отпад

Слободен печат