10 C
Скопје

Предупредување: Брадата ја прави маската ФФП2 неефикасна

Од Универзитетската болница во Нанси,  една од најдобрите болници во Франција, доаѓа предупредувањето за можната неефикасност на маската ФФП2 за лицата со брада, јави дописникот на МИА.

-Носењето брада ја прави маската ФФП2 неефикасна, вели Сирил Махие, секретар на синдикатот „Форс Увриер” при универзитетската болница во Нанси.

Прашањето беше покренато за време на еден од дневните состаноци помеѓу раководството на болницата и синдикатите и „дирекцијата на болницата го потврди она од што се плашевме”, објаснува Сирил Махие.

-Со влакната од брадата, хереметичноста / непропустливоста помеѓу маската и кожата на лицето не може да се направи правилно и затоа персоналот кој носи брадата со маска ФФП2 се изложува на коронавирус, иако мисли дека се заштитени, забележува претставникот на синдикатот.

-Побарав да се испрати меморандум до раководителите на различните сервиси во болницата, за да се информира целиот засегнат персонал, вели синдикалистот. Многумина од медицинскиот персонал ќе мора да ги бричи брадите за да дишат поспокојно под маската ФФП2, како што се издадени директиви во одредени болници, на пример Саутемптон во Велика Британија или Квебек

Прочитајте и...  Шаќири: МИОА е исклучително посветена на визијата за отворена Влада

Поврзани вести

Лондонската полиција уапси маж кој носел секира на улица

Слободен печат

Запленета рекордна количина дрога на хрватско пристаниште: Околу 500 килограми кокаин скриени во контејнер со банани

Слободен печат

Богатството на Џек Ма се зголеми за 2,3 милијарди долари за само еден ден

Слободен печат

Силен земјотрес од 5,2 степени регистриран кај грчките острови Нисирос и Кос

Слободен печат

Инцидент „тежок“ 916 милиони долари: Властите на Суецкиот канал бараат од сопственикот на бродот да ја плати оштетата

Слободен печат

Кривична пријава за насилство врз дете во Кочани

Слободен печат

Остави Коментар