Предметот за случајот Новартис доставен во грчкиот Парламент

Предметот за случајот Новартис што се однесува на поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас и поранешниот алтернативен министер за правда на Грција, Димитрис Папангелопулос, согласно Уставот и законот за „Кривична одговорност на министрите” денес беше доставен и соопштен во грчкиот Парламент, jави дописничката на МИА од Атина.

По обвинувањата на политичари и судии дека случајот со фармацевтската компанија Новартис е наместен, обвинителството на Врховниот суд на Грција, спроведе истрага, го состави предметот и случајот го достави до Парламентот.

Пратениците од владејачката партија, Нова демократија ќе одлучат кои ќе бидат следните чекори за поранешниот премиер и поранешниот министер, а веројатно е дека ќе побараат прелиминарна истрага за што потребни се потписи од најмалку 30 пратеници, но само за Папангелопулос, а не и за Ципрас.

Прочитајте и...  Без струја утре повеќе делови од Скопје

Според грчките медиуми, овој заклучок произлегува од ставот што Кирјакос Мицотакис го изразил пред неговите соработници, дека неговите политички противници, тој не ги испраќа на суд, бидејќи „премиерите се оценуваат на избори, во свеста на граѓаните и на страниците од историјата.”

Поранешниот алтернативен министер за правда од владата на СИРИЗА, за кој веројатно ќе се отвори истрага, минатата година, во изјава за медиумите, случајот со фармацевтската компанија „Новартис”,го карактеризираше како еден од најголемите скандали во Грција.

Тогаш, осомничени за вмешаност и корупција беа поранешни министри и премиери на Грција, а за дел од нив, предметите веќе се затворени.

Прочитај повеќе

Нови 155 позитивни случаи со Ковид-19 во последните 24 часа, починаа две лица

Слободен печат

Mаж исчезнал во водите на Вардар додека извлекувал возило на ЕВН

Слободен печат

Либанскиот претседател се сомнева: Експлозијата може да е предизвикана од бомба, ракета…

Слободен печат

Ново жариште во Германија, матуранти го донесоа вирусот од одморот во Хрватска

Слободен печат

ГП „Евзони” за влез во Грција ќе биде затворен за патници и возила по осум часа дневно до 15 август

Слободен печат

Мета побара итна реакција од владата за да се избегне катастрофа во албанската економија и семејствата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Србија 276 новозаразени лица, петмина починати

Слободен печат

ТРАГЕДИЈА ВО СКОПЈЕ: Син го пронашол својот татко мртов во гаража

Слободен печат

Во недела во Крушево ќе се одржи првиот пливачки маратон „Тоше Проески”

Слободен печат

Богојески: Поддршка на иницијативата на Антикорупциска за Закон за потекло на имот

МИА Агенција

Рекорден прилив на мигранти: Велика Британија ги засилува контролите на границите

Слободен печат

Американски сенатор: САД да ги обнови санкциите кон Белорусија, ако Лукашенко ја украде победата на изборите

Слободен печат