Предметите на СЈО се селат во Јавното Обвинителство

На 10 дена пред истекот на мандатот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор во КПУ Затвор Скопје – Скопје како осомничена за случајот „Рекет”, предметите од СЈО со нејзино полномошно се селат во Јавното обвинителство на Република Северна Македонија.

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје известувањето од Катица Јанева вчера го доставил до Републичкото Јавно обвинителство и, како што соопштија од Обвинителството, откако ќе ги разгледаат поднесоци ќе ја известат јавноста.

Со полномошното Јанева ги овластува обвинителите во СЈО да ги предадат на Јавното обвинителство на РСМ сите кривични предмети во судење, во истрага и во предистрага.

Мандатот на СЈО истекува на 15 септември. Неговиот иден статус треба да се реши со новиот закон за Јавно обвинителство, кој е во собраниска процедура,  а за кој власта и опозицијата неможат да се договорат.

Прочитајте и...  Белградската „Штарк арена“ повторно станува ковид-болница

Министерството за правда ќе направи консултации какво влијание ќе има даденото полномошно од специјалната обвинителка Катица Јанева сите предмети на СЈО да бидат предадени на Јавното обвинителство на РСМ, врз преговорите за новиот закон за јавно обвинителство.

-Во целиот период до сега Министерството за правда не коментира судски и јавнообвинителски одлуки, но во секој случај треба да направиме консултации какво влијание ќе има ова на одредени одредби во законот околу кои дебатираме и дали тие треба да се менуваат, велат од Министерството за правда.

Според пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, кој е дел од работната група за новиот закон за јавно обвинителство, специјалната обвинителка Катица Јанева како лице кое е во притвор не треба да има комуникација со институциите или вработените на кои може да влијае.

Прочитајте и...  Заев со честитка за 4 јули: САД секогаш биле со нас, споделената радост со искрени пријатели е поголема радост

Барањето на Катица Јанева доаѓа воочи денешната седница на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата, на која ќе се одлучува за нејзино разрешување.

Прочитај повеќе

Шекеринска од Дебар: Минималната плата ќе биде 20.000 денари

Слободен печат

Силјановска – Давкова: Нема самопочит, без почит кон предците, кон историјата, нема дрво без корен

Слободен печат

Мицкоски: Се пријавувам да бидам првиот кандидат за ветинг на македонската политичка сцена

Слободен печат

Спасовски: Народот ги виде Скопје 2014 во стиропор и ВМРО-ДПМНЕ во криминал и веќе избра сигурна иднина и пари кај граѓаните

Слободен печат

Вучиќ ја пофали Македонија дека чесно тестирала и се пофали дека Србија направила најмногу тестови во регионот

Слободен печат

Ахмети од Кичево: Македонија се гордее со Мајка Тереза, ќе се гордее и со премиерот Албанец

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Силен и пороен дожд поплави улици во Битола (ВИДЕО)

Слободен печат

Денес е најлошиот ден од почетокот на пандемијата во светот, новозаразени има преку 200 илјади

Слободен печат

Заев: Ги отворивме вратите кон ЕУ и НАТО, со обезбеден идентитет и со признат јазик

Слободен печат

Филипче: Ќе почнеме со изградба на Клинички центар, првиот блок ќе биде готов за четири години

Слободен печат

Силјановска покажа како се „денса“: Треска на саботната вечер (ВИДЕО)

Слободен печат

Најмалку 43 убиени во судири во Јужен Судан, украдени и десетици говеда

Слободен печат