20 C
Скопје

Предмети кои го блокираат протокот на слободната енергија: Не ги чувајте овие работи во ходникот!

Послушајте ги фенг шуи правилата и овие работи веднаш исфрлете ги од вашиот ходник…

Според верувањето фенг шуи, одредени работи можат да привлечат позитивна, но и негативна енергија, па токму затоа е важно да водите сметка за тоа како тие се распределени во домот.

Ходникот, односно самиот влез во нашиот стан или куќа, е многу важен дел од домот и постојат работи кои имаат многу негативно влијание, доколку ги чувате во него, а повеќето го прават токму тоа.

Фото: Профимедиа

Во ходникот најчесто ги соблекуваме чевлите, а целиот куп чевли или било кој друг хаос од работи во ходникот е многу лош за протокот на енергијата. Чевлите кои не ги користите складирате ги во плакар и потрудете се тој да биде уредно нареден.

Истото важи и за торбите, ташните или ранците, кои само го гушат овој простор. Ходникот според фенг шуи би требало да биде обоен во неутрална боја.

Доколку имате огледало во ходникот, тоа не смее да се наоѓа на ѕидот спроти влезната врата, туку на некој од страничните ѕидови, со цел да не ја исфрла надвор позитивната енергија.

Фото: Профимедиа

Во ходникот никогаш немојте да чувате ниту остри предмети, ниту пак суво цвеќе кое е многу лошо според фенг шуи верувањето. Во ходникот најдобро е да чувате вазна со свежо цвеќе или чинија со овошје.

Доколку вашата влезна врата е стара и дотраена, или пак не изгледа уредно, односно е излупена и уништена, тоа исто така го блокира протокот на позитивна енергија, па токму затоа потрудете се да ја замените.

Поврзани вести

ФОТО | Јелена Карлеуша ги замолчи оние кои не веруваат дека се вакцинирала: Јецо, те почитувам, но иглата никаде не ја гледам – Затоа што си слепа!

Слободен печат

Кралицата Елизабета никогаш не открива што сака најмногу да јаде: Има една многу добра причина за тоа!

Слободен печат

ВИДЕО | Новиот хит на „Coldplay“ прв го слушна астронаутот Томас Пескет: Концерт за една личност

Милена Ри

ФОТО | Верна на својот стил: Брижит Макрон во палто кое одлично им прилега на русокосите!

Слободен печат

Што да гледате на „Netflix“ и „HBO“ овој викенд?

Слободен Печат

ВИДЕО | Ова попладне вкусете ја најчоколадната торта во светот: Сега знаеме каков вкус има чистото совршенство!

Слободен печат

Остави Коментар