Предлогот за разрешувањето на Мизрахи ставен на денешната 136. собраниска седница

Премиерот Оливер Спасовски потврди дека доставил до Собранието предлог за разрешување на Мизрахи, а барањето за разрешување следува откако министерката неколкупати се појави на прес-конференција во МТСП пред табла со името „Република Македонија”.

Предлогот за разрешување на техничката министерка за труд и социјална политиказ Рашела Мизрахи е ставен денеска на собраниска седница.

Џафери за денес свика две седници, првата 135. е закажана во 11 часот за Предлог-законот за Јавно обвинителство и за Предлог-законот за Советот на јавни обвинители, додека на 136. седница која е закажана за 15 часот како една од точките на дневен ред е Предлог за разрешување на член на Владата на Република Северна Македонија.

Премиерот Оливер Спасовски потврди дека доставил до Собранието предлог за разрешување на Мизрахи, а барањето за разрешување следува откако министерката неколкупати се појави на прес-конференција во МТСП пред табла со името „Република Македонија”.

Спасовски вчера посочи дека во предлогот доставен во Собранието за разрешувањето на Мизрахи, тој нема дадено ново решение и затоа, нагласи, тоа останува на опозицијата.

Прочитајте и...  ОЈО бара парични казни за 45 лица

– Очекувам дека опозицијата ќе биде мудра и ќе даде кандидат, што го почитува Уставот и законите. На пример еден од пратениците кои гласаа за Северна Македонија и Протоколот за НАТО, како можно решение. Одлуката е нивна кого сакаат нека предложат, јас ќе го прифатам, изјави Спасовски.

Ставот на Мизрахи е дека таа табла ја затекнала во Министерството кога ја презела функцијата, и оти пред неа и во минатото поранешната министерка Мила Царовска одржувала средби и прес-конференции.

Прочитај повеќе

Американскиот БДП во следниот квартал се очекува да падне за 7 проценти

Слободен печат

Ублажени мерките во Црна Гора: Граѓаните можат да излегуваат и во недела до 13 часот

Слободен печат

Фондација Бибевски со апел за грижа за милениците и животните на улица

Слободен печат

Во Албанија бројот на заразени од „Ковид-19″ се зголеми на 304 лица

Нови 1.422 случаи на коронавирус во Белгија и 132 починати

Шешељ повика на апсење новинари

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Лајчак и официјално е назначен за специјален претставник на ЕУ за Западен Балкан

Слободен печат

Телевизиската и филмската индустрија сериозно загрозени од кризата

Слободен печат

Советот на Град Скопје одржува седница на отворено, тема се економските мерки за ублажување на последиците од кризата

Слободен печат

Се укинува забраната за извоз на брашно, залихи има доволно

Слободен печат

Најпрометниот европски аеродром Хитроу затвора една писта

Слободен печат

MOZZART со донација од 50.000 евра за болниците во Македонија

Бојана Нојиќ