Предлог на француската Влада: Вонредна состојба до 16 февруари во 2021 година

Уште неколку департмани во Франција во наредните денови ќе влезат во црвен аларм поради пандемијата со ковид-19, што значи дека и во нив ќе мора да се воведе полициски час, изјави портпаролот на француската Влада, Габриел Атал.

Тој додаде дека предлогот на Владата е да се продолжи вонредната состојба до 16 февруари следната година. Тоа би значело дека Владата го задржува овластувањето да го продолжи полицискиот час, што е во сила во поголем број француски градови, вклучително и во Париз.

Од саботота во Париз и другите поголеми градови е воведен полициски час од 21 часот навечер до шест часот, што би требало да е во сила во наредните четири недели, а би можел да биде продолжен на шест седмици.

Прочитајте и...  Општина Илинден ги вклучува граѓаните во процесот на креирање буџет по електронски пат

Поврзани вести

Трамп: Испораката на вакцините против коронавирусот почнува следната недела

Слободен печат

Мицкоски најави: ВМРО-ДПМНЕ ќе достави предлог за доверба на Владата во Собранието

Слободен печат

Меркел: Граѓаните да бидат трпеливи, се гледа светлината на крајот на тунелот

Слободен печат

Експерт на СЗО: Животот на кој што бевме навикнати пред пандемијата е реален повторно

Слободен печат

ВИДЕО | Путин: Избегната е еколошка катастрофа, но се уште е рано за опуштање

Слободен печат

Племињата креваат глас: Вратете ни ја земјата!

Остави Коментар

MacedonianAlbanianBulgarian