„ПРЕДИЗВИКУВА КОШМАРИ“: Еден од најморничавите роботи е пуштен во ПРОДАЖБА (ВИДЕО) - Слободен печат

„ПРЕДИЗВИКУВА КОШМАРИ“: Еден од најморничавите роботи е пуштен во ПРОДАЖБА (ВИДЕО)

Го памтите ли робот-кучето чии снимки станаа вирални пред неколку години? Кучето кое може да трча, да се качува по скали и личи на смртоносните роботи од серијата „Црно огледало“? Сега е пуштен во продажба, но само за одбрани купувачи.

Бостон Дајнемикс, компанијата која го дизајнирала и го продава ова „куче“, а кое го носи името „Спот“, во вторник објавила видео со кое го огласи неговото лансирање.

Снимката го покажува „Спот“ како се движи по тешки терени, крева објекти, се движи на лошо време и се крева после падовите.

Видеото и страницата за продажба на производот, исто така ги покажуваат можностите на „Спот“. Така на пример, тој може да се види како трча со брзина од 1,6 метри во секунда, има камера од 360 степени, која му дава можност да „гледа“ секаде околу себе, водоотпорен е и може да функционира на температури од -20 до 45 целзиусови степени.

Меѓутоа, они кои посакале „Спот“ да им биде љубимец, тоа нема да можат да го остварат, бидејќи, за сега, овој робот може да се продаде само на компаниите кои ќе го користат за извршување на работа на градилишта, гасни и енергетски инсталации и во јавната безбедност, наведува Бостон Дајнемикс.

За да го добијат, компаниите во тие индустрии морат да се пријават на сајтот на Бостон Дајнемикс.

Во продажба наскоро, како што е најавено, ќе се најде и „СпотМини“, помала верзија на роботот, која ќе може да биде од помош во куќните работи, пренесува Си-Ен-Ен.

Многу луѓе беа уплашени од поранешните снимки од роботот „Спот“, бидејќи потсетуваат на сценарија од катастрофи во филмовите, во кои роботите ќе се свртат против луѓето и на крај ќе владеат со нив.

Дури и Бостон Дајнемикс, при првата прилика на претставувањето на овој робот рекле дека тој „предизвикува кошмари“.

Прочитај повеќе

Здрав колач со чиа семе и чоколадо

Слободен печат

Симптоми кои откриваат каква несоница ве мачи

Слободен печат

Ова ќе биде најпопуларна фризура во 2020 година!  

Слободен печат

ТЕСТ: Откријте дали сте привлечна, искрена или пребирлива заводничка

Слободен печат

Наши миленици: Перо, другар му на Миланче, Ушка, Шаре и мачката Карлита

Слободен печат

Домашен декор: Класичната сина боја ќе ја одбележи 2020  

Слободен печат

Остави Коментар

19 + 12 =

Прочитај повеќе

Поради овие грешки може да изгледате НЕУРЕДНО

Слободен печат

Жените кажаа како треба да изгледа совршениот маж

Јасмина Кантарџиева Димков

Типови на срам и какви се последиците врз личноста

Слободен печат

Моника Белучи со „вау“ нов имиџ

Слободен печат

Татјана Стојановска: Високи потпетици носам само кога морам

Јасмина Кантарџиева Димков

Емили Ратајковски со провокативни фотографии во пар (ФОТО)

Слободен печат