ПРЕДАТОРИ: Ги опивале жените, ги бакнувале, им ги ставале рацете под сукња

Името на оперскиот пејач, тенорот Плисидо Доминго (78) се најде на списокот на насилници и силувачи. Осум пејачки и една танчерка го обвинија за сексуална злоупотреба што се случила пред 30 години, но досега, велат тие, не се осмелиле да зборуваат.

Доминго, наводно, ги принудувал жените да имаат секс со него, а за возврат тој би им обезбедил добар аранжман. Ако жената би го одбила, жртвите тврдат, тој ги казнувал така што тие би го изгубиле ангажманот што го сакале. Една од нив тврди дека Доминго и ги турнал рацете под здолништето, додека три жени изјавиле дека ги присилил да се бакнуваат, една во соблекувалната, друга во хотелската соба и третата на деловен ручек. Иако оперскиот пејач е во брак од 1962 година, тоа не го спречувало непристојно да се однесува на деловни настани.

Фото: Миа

 

– Деловниот ручек е вообичаен настан, но не е нормално некој да се обиде да ја држи вашата рака или да ја стави на вашето колено за време на тој ручек. Тој секогаш наоѓаше начин за допири и бакнежи – рече една од злоупотребените жени.

Прочитајте и...  Моралес нема да смее да се кандидира на изборите за Сенатот во Боливија

Откако мецосопранот Патриша Волф настапила со Доминго во 90-тите години, тој не престанал да „трча“ околу неа и да ја повикува на состаноци. Додека таа го откри нејзиниот идентитет, другите сакаа да останат анонимни, па дури и Пласидо се огласи во врска со скандалот.

– Наводите направени од неименувани лица кои датираат од пред повеќе од триесет години се неверојатни и неточни. Сепак, болно е да се прочита и слушне дека сум вознемирил некого или ме тера да се чувствувам непријатно, без разлика што беше за најдобри намери. Верувам дека сите мои средби и врски беа консензуални и луѓето кои ме познаваат или оние со кои работев, знаат дека не сум некој што намерно повредувам, навредувам или засрамувам некого – напиша Пласидо во соопштението за печатот.

Како и Доминго, има многу sвезди кои мислат дека затоа што се популарни можат да направат што сакаат. Вистински пример за тоа е Бил Козби (82). Телевизиската ѕвезда и комичар е осуден на три до 10 години затвор за дрогирање и силување на кошаркарскиот тренер, познатата Андреа Констанд.

Прочитајте и...  Приведени двајца дилери на дрога во Неготино

„Бил Козби го зеде мојот младешки, убав, здрав дух и го искрши“, рече жртвата и судијата Стив О’Нил ќе одлучи подоцна колку Бил ќе биде во затвор. Иако е докажано само за неа, Андреа не е единствената што ја нападна Козби.

Досега тој беше обвинет за сексуална злоупотреба од повеќе од 60 жени кои ги дрогирал, а потоа и ги силувал. Козби најпрво ги негираше обвинувањата, а минатата година призна дека честопати им давал на девојчињата некои опијати за да „се релаксираат пред секс“. Судијата рече дека е време за правда и дека Козби сторил многу сериозно кривично дело. Тој се смета за закана за општеството и е пријавен во регистарот на насилни сексуални предатори.

Прочитајте и...  Ердоган: Настаните во Идлиб може да се опишат со еден збор - војна

 

На оваа група насилници им се придружи и пејачот Р. Кели (52). Сè повеќе обвиненија се спуштаат врз него од ден на ден. Досега тој беше обвинет за сексуален напад од најмалку четири девојчиња, од кои три се од 13 до 17 години. Заразил една девојка со херпес, неколку девојчиња ги натепал, а доказ за тоа биле модринките. Повеќето од неговите жртви биле малолетни.

Актерот Кевин Спејси (59) сексуално нападнал 18-годишник во еден бар во Нантукет, но веднаш изјавил дека не се чувствува виновен. Тој прво пиел, а потоа го допирал. Сепак, случајот бил отфрлен затоа што младиот човек одбил да сведочи. Целата ситуација се одвивала во корист на Кевин, па избегнал можна казна од пет години затвор.

 

Еден од најголемите предатори е продуцентот Харви Вајнштајн (67). Десетици жени го обвинија за сексуална злоупотреба и треба да им плати околу 40 милиони евра.

EPA-EFE/JUSTIN LANE

 

 

Прочитај повеќе

Филипче: Воведовме шест нови лекови за пациентите со ретки болести

Слободен печат

Борисов: Прифаќањето на еврото е во корист на бизнисот и на Бугарите

Слободен печат

Златото за прв пат над 1.500 евра: Инвеститорите бараат прибежиште во скапоцените метали

Слободен печат

Традиционален планинарски марш во чест на Борис Трајковски

МИА

Втора жртва на коронавирусот во Италија

Слободен печат

ДУИ: Успеавме целосно да ја реализираме својата програма- тоа што го ветивме го исполнивме

Слободен печат

Остави Коментар

1 + 2 =

Прочитај повеќе

Планинарски марш по повод 76 години Февруарски поход

МИА

ОН: Во последните 10 години над 100.000 цивили се убиени или повредени во Авганистан

Слободен печат

Бабовски: На располагање нови средства за модернизација и развој на рибарството и аквакултурата во земјава

Слободен печат

„Независне“: Контејнери полни со кокаин фатени на патот кон БиХ

Слободен печат

Ангеловска: Инвестиции во луѓе, технологии и ефикасна администрација за посилно темпо на економски раст

Слободен печат

Скопје: За една недела отстранети 218 непрописно паркирани возила

Слободен печат