Пред Нотр Дам ќе „никне“ привремена дрвена катедрала

Привремена дрвена катедрала би можела да биде поставена пред црквата Нотр Дам во Париз сѐ додека трае обновата на опожарениот објект, соопшти денеска ректорот на катедрала Патрик Шуве.

– Градоначалничката на Париз Ан Идалго се согласи дека градските власти би можеле да изнајмат дел од плоштадот пред катедралата за привремена зграда, изјави Шуве.

Францускиот претседател Емануел Макрон изрази надеж дека обновата на Нотр Дам ќе биде готова за пет години, но дел од експертската јавност цени дека тоа е многу амбициозно.

Францускиот министер за култура Франк Риестер потврди дека е предложена можност за привремена зграда, но дека одлуката сè уште не е донесена.

Прочитајте и...  Вучиќ: Не го затвораме цел Белград, само ноќните клубови и рестораните од 23 до 6 часот наутро

Прочитај повеќе

Вучиќ: Не го затвораме цел Белград, само ноќните клубови и рестораните од 23 до 6 часот наутро

Слободен печат

Битиќи: Можеме и знаеме, го штитиме секое работно место, ги покачуваме платите

Слободен печат

ОБСЕ: Медиумите се во опасност, план за силна економска поддршка е итно потребен

Слободен печат

Стерјовски: Тирана да ја потпише и ратификува Европската повелба за регионални или малцински јазици

Слободен печат

Стојаноска: Да победи обновата, младите да останат во Републикава

Слободен печат

Виз Ер: Обновени рутите од и до нашата земја, достапни 34 дестинации

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Владата го демантира МВР- не било нивно запаленото „ауди“

Слободен печат

Најмасовна полициска операција во Британија, уапсени повеќе од 700 осомничени

Слободен печат

ЕК отвори постапка за 10 членки поради издавање ваучери

Слободен печат

Шестмина новозаразени од Ковид-19 во Дебар

Слободен печат

Царовска на средба со претставници од ХИВ платформата: Заеднички можеме успешно да се бориме против ХИВ

Слободен печат

Полскиот премиер: Ковид-19 е болест „како и секоја друга”

Слободен печат