Пред да се отворат градинките, зајакнете им го имунитетот на децата со три народни лека

Пред да почнат со работа градинките, препорачливо е родителите на малите деца да се обидат да им го зајакнат имунитетот и на тој начин на подолг рок да ги заштитат од одредени болести.

Овие три народни лека можат да помогнат.

1. Мед и прополис

Обидете се да набавите мед со прополис или мед со матичен млеч. На вашето дете давајте му по една супена лажица рано наутро. Доколку сакате да си ја олесните работата, лажицата мед можете да ја комбинирате со чаша млеко или едноставно растворете го медот во млако чајче.

2. Масло од диво оригано

Маслото од диво оригано е природен антисептик. Токму поради тоа пулмолозите многу често го препорачуваат да се консумира наместо антибиотици. Ова масло е многу јако и има интензивен горчлив вкус, па затоа на детето давајте му по една капка дневно. Консултирајте се и со фармацевтот околу начинот на дозирање.

Прочитајте и...  Често настинувате, уморни сте, анксиозни? Можеби ви фалат овие витамини

3. Сируп од овес

Сируп од овес можете да направите сами. А за да го подготвите, потребно е во тенџере на оган да ставите 6 шолји за кафе овес, 6 шолји вода и 6 шолји шеќер. Сето тоа убаво сварете го и процедете го добиениот сок.

Секое утро на гладен стомак, околу 40 дена, давајте му на вашето дете по една супена лажица од овој здрав напиток.

Прочитај повеќе

Северина во мини фустан ја „заскокотка“ фантазијата на фановите! (ФОТО)

Слободен Печат

Песната која беше најголемиот летен хит на Европа! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Едно од најскандалозните интервјуа во Холивуд: Вил Смит и Џејда Пикет Смит јавно разговараа за неверството! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Забележана интересна промена кај Меган Маркл: Ова е новата омилена боја на војвотката која испраќа силна порака! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Најстариот син на Дејвид и Викторија Бекам се вери со прекрасната актерка Никола Пелц! (ФОТО)

Слободен Печат

Овие 5 раси на кучиња го имаат најубавото влакно! (ФОТО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Контроверзна и незаборавна, имала страшно детство, стотина љубовници, а од скршеното срце никогаш не се опоравила

Слободен печат

Често настинувате, уморни сте, анксиозни? Можеби ви фалат овие витамини

Слободен печат

Стил на неделата: Илина Арсова, планинарка, алпинистка и ликовна уметница

Ј.К.Д

Кој е всушност принцот Филип? Од тешко детство, бројни скандали до влез во 100-та година од животот

Слободен печат

Ипанема, eдна од најсекси плажите на светот

Слободен печат

Сонувавте дека се бакнувате? Во зависност од сонот еве што може да значи

Слободен печат