Празнична временска прогноза со Славчо Попоски: Дали и времето ќе биде свечено како денов?

Фото: Приватна архива

Нашиот соработник Славчо Попоски, метео прогнозер, ни кажува какво време ќе имаме за празникот, но и како ќе биде со времето понатаму во септември.

– До крајот на денов, како и во следните денови времето во Македонија ќе биде умерено, повремено и значително облачно, а ќе има услови и за појава на локален краткотраен дожд. Ќе дува и слаб до умерен ветер од променлив правец. Најмногу сончеви периоди се очекуваат во сабота, вели Славчо и додава:

– Минималните температури ќе се спуштаат во интервалот од 5 до 15 степени, додека максималните ќе се искачуваат во интервалот од 18 до 26 степени.

Под влијание на веќе најавениот топол воздух од југ, пораст на температурите на воздухот се очекува од петок, па за време на викендот.

Целиот текст прочитајте го ТУКА.
Извор: Еспресо.мк.

Видео на денот