Правите стомачни вежби, а нема резултати? Еве зошто…

Постојано правите стомачни вежби, а сепак и понатаму се соочувате со салото на стомакот, еве зошто.

Вежбите за активирање на стомачните мускули едноставно не трошат ни приближно толку калории колку што е потребно да ги стопите маснотиите од стомакот. А работата да биде потешка, локалното топење на маснотиите не е можно, зашто нашето тело секогаш функционира интегрално, никогаш изолирано.

Единствено нешто што ќе го постигнете со правење на 100-на стомачни вежби дневно се поцврсти стомачни мускули. Но цврстината и дефиницијата на мускулите, за жал, немаат голема врска едно со друго.

Што тогаш треба да направите?

Всушност, ништо толку не е комплицирано.

Прво, поминете на полесна исхрана, односно ослободете се најмалку за 300 – 500 килокалории дневно. Тоа значи храната да ја збогатите со природни намирници со високо термички ефект, какви што се чистото месо и рибата, и со намирници кои содржат вода какви што се зеленчукот и овошјето.

Второ, почнете со интензивен аеробик тренинг. Аеробик тренингот треба да биде најмалку три пати во неделата.

Трето, бидете трпеливи. Поголем број луѓе се откажуваат од посакуваната цел само затоа што се нетрпеливи, а всушност се наоѓаат на многу добар пат.

Според тоа, главен заклучок е дека ако сакате да имате убав и рамен стомак со дефинирани мускули, заборавте ги само стомачните вежби и посветете се дополнително на горенаведените правила. Со нивна примена успехот и е загарантиран.

Прочитај повеќе

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Слободен печат

Прекумерното потење во топлите денови може да ве доведе до непријатна ситуација – Еве како да го спречите!

Слободен печат

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат

Анџелина има сериозна здравствена криза? Светските медиуми пишуваат за актерката, причината е тажна, а асистентките се во паника!

Слободен печат