Правила: Како можете да се заштитите на плажа од коронавирусот

Летото пристигна, сите со нетрпение чекаме да одиме на плажа, но никој не планира да го донесе коронавирусот дома.

Во летото можете да уживате без страв сè додека се придржувате на дистанцата и на упатствата на експертите.

Еве неколку упатства дадени од експерти за сигурно лето без страв од инфекција.

Фото: EPA-EFE/DOMINIK BAT

Пред да заминете на одмор

Иако е побезбедно да се престојува на отворени простори, ризикот, сепак, постои, вели д-р Вилијам Шафнер, инфектолог од Центарот за контрола и превенција на болести.

Пронајдете плажа или базен што го следат безбедносниот протокол. Погледнете дали има ограничен број луѓе на плажата и дали некој се грижи за безбедноста и за хигиената.

Дојдете подготвени. Столчињата и масите за јавна употреба не мора секогаш да се дезинфицираат, па затоа вие тоа направете го пред да седнете. Носете и маска што ќе ја ставите откако ќе излезете од водата.

Прочитајте и...  Седум годишно момче со прекрасен гест ја разнежни кралицата Елизабета Втора додека е во изолација! (ФОТО)
Фото: Profimedia

Во водата

Дезинфекциските средства што се ставаат во базенот го спречуваат ширењето на вирусот, но не се спомнува колку време е потребно за да стане неактивен.

Не носете ја маската во вода. Едноставно не е практично, а влажната маска може да биде опасна ако ја носите и на плажата.

Дистанца. Запомнете дека луѓето го пренесуваат вирусот, а не водата, затоа не пливајте премногу блиску до луѓето.

Добра хигиена. Не дувајте го носот во базенот. Користете за тоа исклучиво шамивче што ќе го фрлите.

Фото: Profimedia

На копно

Експертите се оптимистични и веруваат дека луѓето ќе бидат внимателни и така ќе го избегнат ширењето на заразата. Доктор Томас Фетеке, шеф на одделот за медицина на Универзитетот Темпл, дава упатства како да се однесуваат на копно.

Прочитајте и...  Не си играјте со нивните нерви - Лицата родени во овој хороскопски знак не простуваат неверство

Растојание мора да држите и на копното, а ова се однесува и на местото во ресторанот, на лежалките и крпите.

Ако е преполно со луѓе, поместете се: Сите ја имаат истата идеја кога се горештини, а тоа е да најдат место близу водата. Ако има премногу луѓе таму, пронајдете ново место.

Фото: Profimedia

Носете маска: Ставете маска на лицето каде и да се наоѓате.

Физичко растојание: Дистанца мора да држите и на копното, а тоа се однесува и на местото во ресторан, лежалките и крпи. Концесионерот треба да ги раздели лежалките така што да се држи растојание (да се обезбеди лице кое може да ги надгледува пропишаните мерки) и да ги дезинфицира лежалките неколкупати на ден. Задолжително е откако одреден гостин повеќе не ја користи лежалката, а просторите за капење предвидуваат други места за седење, и нив исто така треба да ги распоредат на растојание од 1,5 м.

Прочитајте и...  Бруклин Бекам ја запросил Никол со дијамантски прстен вреден вртоглави 200.000 долари (ФОТО)
Фото: Profimedia

 

Прочитај повеќе

Карантинот не и донесе вишок килограми: Марјана Станојковска „пука“ од сексапил во бикини! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пирс Броснан (67) без маица: Зошто жените се уште лудуваат по него?! (ФОТО)

Слободен печат

Не си играјте со нивните нерви – Лицата родени во овој хороскопски знак не простуваат неверство

Слободен печат

И легендарниот Жељко Бебек овој август доаѓа во Охрид! 21-ви август, Антички театар

Џони Деп онесвестен со истурен сладолед врз него: Амбер Хард објави шокантна фотографија од поранешниот сопруг

Слободен печат

Ѕвездата од Јутјуб почина во осмиот месец од бременоста, обожавателите се во шок! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мамо, ти благодарам за сета љубов! Ќерката на Џон Траволта се прости од мајка си со зборови кои го кршат срцето

Еспресо

Неколку месеци не можеа да ги „уловат“ заедно: Меган и Хари сликани во Беверли Хилс – Нема ниту трага од претходниот гламур (ФОТО)

Слободен печат

Ова е сестрата на Цеца Ражнатовиќ, проценете сами дали си личат! (ФОТО)

Васко Спасоски

Коронавирусот финансиски го исцеди: Роберт Де Ниро ќе заработи максимум 7,5 милиони долари!

Слободен печат

Анабела за Луна Џогани: Веќе немаме контакт, чувствувам дека ја изгубив! (ФОТО)

Васко Спасоски

Последната објава на Инстаграм на сопругата на Џон Траволта носи солзи на очите, нејзината смрт ги шокираше сите (ФОТО)

Слободен печат