Пратеник од Иран: Три милиони долари за човекот кој ќе го убие Трамп

„Во името на народот од провинцијата Керман, ќе платиме три милиони долари награда во готово за оној којшто ќе го убие Трамп“, изјави пред пратениците во парламентот Ахмад Хамзех.

Ирански пратеник понуди награда од три милиони долари за „оној кој ќе го убие американскиот претседател Доналд Трамп“, јави иранската агенција „Исна“.

– Во името на народот од провинцијата Керман, ќе платиме три милиони долари награда во готово за оној којшто ќе го убие Трамп – изјави пред пратениците во парламентот Ахмад Хамзех, а го цитираше „Исна“.

Хамзех не прецизираше дали одлуката да му се заканува на американскиот претседател Доналд Трамп ја донле иранските верски лидери, напоменува „Ројтерс“.

Британската агенција укажува дека Керман е родното место на иранскиот воен командант Касем Сулејмани, кој беше убиен на 3 јануари во американски воздушен напад со дрон во близина на Багдад, кој одобрен токму од Трамп.

Прочитајте и...  Словенечкиот премиер Шарец: Нема потреба да се затвораат границите поради коронавирусот

Прочитај повеќе

ПУКОТНИЦА ВО САД: Пет лица се убиени во пиварница во Милвоки, напаѓачот се самоубил

Слободен печат

Димитров: Без Западен Балкан не може да биде возможна целосна, просперитетна и стабилна Европа

Слободен печат

Претседателите на Словенија и Хрватска се договорија за интензивно решавање на проблемите меѓу двете земји

МИА Агенција

Се чекаат тестовите за присуство на коронавирус на уште едно лице кое дошло од Рим

Слободен печат

Потпретседателката на Иран е заразена со коронавирус

МИА Агенција

Еден авионски билет е поевтин од кафе во Кина

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се испитува дали мигрант од Авганистан е заразен со коронавирус во Албанија

МИА Агенција

Филипче: Во домашна изолација се 12 лица, меѓу кои две деца

Слободен печат

И коронавирусот во предизборна кампања

Гласини ги исплашија Бугарите: Повеќе не веруваат во левот, масовно купуваат евра

МИА Агенција

Лукашенко: Белорусија се принудува на интеграција со Русија

Слободен печат

Чулев: За 7 до 10 дена ќе пристигне првата пратка со патни исправи

Слободен печат