Пратениците ѝ изгласаа доверба на новата романска Влада

Новата романска Влада на либералдемократите на Лудовик Орбан денеска во парламентот го „преживеа” гласањето доверба.

-Ви благодарам и имајте доверба во нас, изјави Орбан, по објавувањето на резултатот од гласањето, јави БТА.

-За доверба на владата гласаа 240 пратеници, изјави сенаторот Силвија Диника.

Владата на Орбан, која неодамна го замени кабинетот на социјалдемократите предводен од Виорика Данчила, за да добие доверба требаше да има најмалку 233 гласови, пренесоа британските медиуми.

Романскиот сајт Зиаре забележува дека во гласањето учествувале неколку парламентарци од партијата „Про Романија” и еден сенатор од Социјалдемократската партија (СДП) и покрај тоа што лидерите на двете нејзини фракции Виктор Понта и Виорика Данчила, се заканија дека ќе го исклучат од нивните редови секој оној што ќе гласа на новата влада составена од либералите.

Прочитајте и...  Харвард возвраќа со тужба против одлуката на Трамп, со која се забранува престој на странски студенти во САД

-Романија веќе има легитимна влада која доби доверба во парламентот, и покрај срамниот бојкот од страна на две политички партии, што е факт без преседан во романската демократија во текот на последните 30 години, истакна Орбан.

Тој им заблагодари на партнерите на НЛП, но и на парламентарците кои „ја послушаа својата совест и на прво место го ставија доброто на Романија”.

Вечерва во претседателската палата ќе се оддржи церемонијата на положување заклетва за стапување на должноста пред претседателот Клаус Јоханис.

Прочитај повеќе

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНE го осуди објавувањето на снимките, бара истрага од надлежните

МИА Агенција

Шахпаска: Негласањето носи ризик да изгубиме се што постигнаме заедно

МИА Агенција

Во Албанија расте бројот на новозаразени, оздравени и починати лица од новиот корнавирус

МИА Агенција

Мисајловски од Куманово: Обнова насекаде и за сите

МИА Агенција

Грчките весници со анализи во пресрет на изборите кај нас

МИА Агенција

Стојаноска: Решение за Русино и безусловна забрана на увоз на опасен отпад

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

НСДП до граѓаните: Излезете на 15 јули и учествувајте во носењето на големата одлука да продолжиме напред

МИА Агенција

Лајачак: Дијалогот Белград-Приштина е вратен на вистинскиот пат

МИА Агенција

Заев во Конче: На 15 јули гласајте за повеќе пари за земјоделците, за поголема грижа за сите

МИА Агенција

Папата Франциск повреден од одлуката на Турција Аја Софија да стане џамија

МИА Агенција

Јанушев: Доаѓаат најдобрите четири години во историјата на државата

МИА Агенција

Италијански инфектолог тврди дека епидемијата во Италија завршила

МИА Агенција