Прашањето за азилот на Груевски го збуни еврокомесарот Вархељ - Слободен печат

Прашањето за азилот на Груевски го збуни еврокомесарот Вархељ

На прашањето за ниската доверба во судството, особено по бегството на екс премиерот Никола Груевски во Унгарија, од каде доаѓа и еврокомесарот Оливер Вархељ, тој побара да се повтори прашањето, сметајќи го како изјава.

Потоа тој одговори дека не смета дека Комисијата ја има поставено таа цел и избегна да коментира.

– Во реформите не спаѓа враќање на поранешен премиер од земја-членка на ЕУ. Се работи за национална способност, ЕУ или Комисијата нема што да кажат на ова прашање, најдобро е да го испратите до унгарските власти, рече Вархељ.

Прочитајте и...  На лизгалиште во Битола, со маски

Прочитај повеќе

Чадиковски: Без силна МРТВ ќе нема медиумски реформи

Слободен печат

Бил Гејтс ќе донира 10 милиони долари против ширење на коронавирусот

Слободен печат

Случајот „Брајант“: Густа магла за време на летот, проблеми настанале над Зоолошката градина

Слободен печат

Мерки за институционално справување со загадувањето и климатските промени

Слободен печат

Познати сите жртви во хеликоптерската несреќа во која загина Брајант (ФОТО)

Слободен печат

Андоновиќ: Исходот од изборите во поранешните југословенски републики ќе ја трасира иднината на Балканот

Слободен печат

Остави Коментар

one × 5 =

Прочитај повеќе

Стејт департментот бара Ирак да ги заштити дипломатските институции на својата територија

Слободен печат

Шешов: Истражувањата одат кон тоа да се предвиди очекуваната земјотресна магнитуда во одредено жаришно подрачје

Слободен печат

ИНЦИДЕНТ ВО ИРАН: Авион се лизна од пистата, нема повредени (ВИДЕО)

Слободен печат

Трибина „Дигитализација на јавните услуги”

Слободен печат

Славевски: Изборната платформа на ВМРО-ДПМНЕ е подготвена и деновиве ќе биде промовирана

Слободен печат

Аудио книгите ќе ја вратат навиката да се чита

Слободен печат