Прашање на кое треба сите да размислиме: Каква хемија се појавува во сексот и дали е важна?

Што мислите? Дали е можно веднаш да се утврди сексуалната компатибилност и дали вреди да се продолжи или е подобро да не се брзате до заклучоци со тоа што ќе се фокусирате на когнитивни сесии во интимна околина?

И, воопшто, како нашите идеи за хемијата што се појавува во двојка (или не) влијаат на сексуалниот однос?

Во однос на чувствата во врска со сексот, психолозите претпоставуваат слична ситуација: не е јасно кога, но светот е поделен на два табора. Некој верува во компатибилност што е однапред одредена, а некој верува дека редовната практика ќе ги научи како да запалат искра едни кај други.

Истражувачите од Универзитетот во Торонто, предводени од д-р Џесика Меквел, се обидоа да откријат колку е соодветна вервата во сродните души во спалната соба. Разгледани се две категории на верувања: едната што се сведува на фразата „работа на сексуална компатибилност е сигурен знак дека врската ќе пропадне“ и онаа која е во согласност со мислењето: „за сексуалниот однос да ги задоволи партнерите, парот мора да вложи време и енергија“.

Прочитајте и...  Јоланда Хадид објави нова фотографија од нејзината внука

Излегува дека оние како неа кои се подготвени да ги подобрат своите вештини со редовно вежбање, без да се потпираат на природна компатибилност, се позадоволни од својот сексуален живот и воопшто односите. Со други зборови, ако хемијата на почетокот не предизвика голема возбуда, се исплати да се покаже упорност – и реакцијата сигурно ќе запали и ќе се распламти! Патем, ние веќе ја откривме основната вистина – работењето е единствениот вистински начин да станете подобри во сексот. Очигледно е за психолозите: паровите кои покажуваат внимание и чувствителност едни на други, сфаќајќи што им помага најдобро, напредуваат во сексот. Затоа што во интимноста, како и во животот, главните тајни на успехот се ентузијазам, реактивност и позитивен став.

Прочитајте и...  Неговата мајка била кралица на убавината - Денес тој е оскаровец, а некогаш режел тутун

Од друга страна, ако верувате во судбина, сродни души, но во исто време постојано надминувате несогласувања во сексуалниот живот (на пример, тешко е да се договорите во кое време и колку често сакате да имате секс, што, како што знаете, не е невообичаено за модерните двојки), квалитетот на вашата врска може да ги изгуби перформансите.

Верувањето дека добриот секс е резултат на искуство, а не искра е добра вест. Можеме бесконечно да ја развиваме нашата сексуалност, да учиме едни од други, да пробуваме нови работи, да направиме какви било откритија и да го промениме патот до задоволство.

Поврзани вести

Фаталната Ана Гарднер: Најголемата љубов на Френк Синатра и Ернест Хемингвеј

Слободен Печат

Жан Клод Ван Дам го прослави 60-от роденден, му честиташе и Драгана Мирковиќ (ФОТО)

Слободен печат

Дали асертивната комуникација е клучот за квалитетни меѓусебни односи?

Слободен Печат

Беше вистинска убавица и жена на славниот актер, а денес живее на улица и собира храна од контејнери (ФОТО)

Слободен печат

Никол Шерцингер изгледа неверојатно во својата петта деценија (ФОТО)

Слободен Печат

Каква промена! Издание во кое Џенифер Лопез изгледа речиси непрепознатливо (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар